سایر

گشایش اقتصادی دولت چه شد؟

1399/6/11

چند هفته‌ای از وعده گشایش اقتصادی از طرف رییس دولت می‌گذرد اما همچنان نه خبری از این گشایش است و نه جزئیات آن مطرح می‌شود.

وعده گشایش اقتصادی با حاشیه‌های بسیاری همراه بود. از توییت حسام‌الدین آشنا، مشاور رییس جمهور که به مردم توصیه کرد هر اقدامی دارید یک هفته صبر کنید تا سخنان محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی که گفت در پایان تحریم‌ها قرار گرفتیم.

چند روزی وعده گشایش اقتصادی نقل محافل بود. از جنجال‌های نمایندگان مجلس تا حمله تند مردم به این وعده و پیامدهایش. حتی چند روزی بعد از این خبر بورس در حالت منفی قرار گرفت و بسیاری آن را تاثیر گرفته از وعده گشایش اقتصادی دانستند.

گشایش اقتصادی چه بود؟

بعد از اعلام دولت بود که گمانه زنی‌ها شروع شد و بسیاری سعی در حدس زدن این خبر داشتند. وعده‌ای که به توافق با آمریکا، راه حل ضد تحریمی اروپا، عرضه دارا دوم، فروش نفت به مردم و... تعبیر می‌شد. در این بین، خبر پیش فروش نفت به مردم بیشتر از بقیه شنیده شد و تقریبا بنا بر این بود که منظور از گشایش اقتصادی یعنی پیش‌فروش نفت به مردم.

حواشی بین دولت و مجلس

واکنش نمایندگان مجلس به شکلی بود که به حقیقت داشتن این خبر صحه گذاشت. آن‌ها معتقد بودند پیش فروش کردن نفت آن هم به مردم در واقع پیشخور کردن سرمایه ملی‌ست و دارایی مردم را به خود آن‌ها در جهت اهداف سیاسی دولت به باد می‌دهیم.

علاوه بر آن مجلسی‌ها که به انتخابات 1400 و پیروزی جناح خود بسیار خوشبین هستند کمی آینده‌نگری هم کردن و این راه حل برای جبران کسری بودجه را به ضرر دولت بعدی دانستند. البته حرف بی‌راهی هم نیست چرا که دولت بعدی با چالش بزرگی هم برای فروش نفت و هم برای پرداخت سود این پیش‌فروش روبرو خواهد بود.

برخی از نمایندگان با بیان اینکه مجلس به عنوان عالی‌ترین جایگاه قانون‌گذاری و تصویب بودجه از چنین طرحی بی خبر است اضافه کردند باید چنین طرحی ابتدا به تصویب مجلس برسد و بعد اجرا شود.

البته در این بین دولت هم سعی داشت از طریق کانال‌های خبری و جریان‌های همسو با خود، جواب‌هایی به نمایندگان بدهد. جواب‌هایی که سعی می‌شد از زبان دولت باشد ولی به شکلی بیان شود که انگار حرف‌های دولت نیست.

آن‌ها با پیش کشیدن تایید رهبری برای این طرح و تصویب آن در شورا هماهنگی سران سه قوه برای اجرایی شدن سعی در کم کردن فشار انتقادها داشتند. اتفاقی که بعد از افزایش قیمت ناگهانی بنزین هم افتاد تا دولت به تنهایی فشار را تحمل نکند.

در این بین محمد باقر قالیباف، رییس مجلس برای کم کردن فشار بر روی خود و مجلس سعی کرد جملاتی را به کار ببرد که بوی عدم قطعیت و اختلاف نظر کارشناسی برای تایید آن در شورا سران قوا را بدهد. آن هم بعد از گفتن جملاتی که نوید خبرهای مثبت اقتصادی داشت.

یک ماه از آن یه هفته گذشت

چیزی نمانده تا یک ماه از خبر خوش رییس دولت به مردم بگذرد. خبری که هنگام بیان آن با وجود برخی کلمات مبهم باز هم طوری بیان شد که انگار همه چیز آن تمام است و فقط تایید نهایی رهبر مانده. حسن روحانی اعلام کرده بود انشاالله تا هفته آینده با ادامه جلسه و بعد از تایید نهایی رهبر انقلاب گشایش اقتصادی را شاهد خواهیم بود.

اما مشکلی که وجود دارد عدم هماهنگی دولت و مجلس و اختلاف نظرات روحانی و قالیباف است. قالیباف یک حرف را می‌زند و روحانی حرف دیگری. هنوز طرح به پایان نرسیده اما رییس دولت آن‌را به مردم وعده می‌دهد.

خیلی بعید نیست اعلام حسن روحانی و تبلیغات مشاورین و معاونین دولت برای تحت فشار قرار دادن روسای دو قوه دیگر باشد و رهبری را در یک عمل انجام شده بگذارد. در غیر این صورت چه توجیهی وجود دارد که دولت حرفی بزند که هیچ چیز آن نهایی نشده؟

تاثیرات عمومی کردن این خبر در وضعیت بد اقتصادی و سکوت، بعد از گذشتن چندین روز باعث شکاف خیلی بیشتر بین مردم و دولت شده و به اعتقاد برخی از تحلیل‌گران، اندک آبرو دولت را هم به باد داده.

در نهایت باید دید این اختلافات به چه نتیجه‌ای منجر می‌شود و آیا این وعده گشایش اقتصادی تحقق می‌یابد یا خیر.

نظر خود را با ما به اشتراک بزارید

نام *
ایمیل
متن کامنت *