بورس

وضعیت بورس در 13 اسفند

1399/12/14

امروز شاخص‌کل بورس امروز با ۸۳۰۱ واحد کاهش، در رقم یک میلیون و ۱۷۷ هزار واحد ایستاد و در نهایت شاخص‌کل با معیار هم وزن نیز ۳۷۹ واحد کاهش یافت و رقم ۴۳۱ هزار و ۲۵۳ واحد را ثبت کرد. امروز معامله‌گران این بازار یک میلیون معامله به ارزش ۴۴ هزار و ۸۱۹ میلیارد ریال انجام دادند.
صنایع مس ایران، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت اصفهان، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین و ایران خودرو نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی بورس گذاشتند.
اما در آن سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس با چهار واحد افزایش، در رقم ۱۶ هزار و ۹۸۴ واحد ایستاد و معامله‌گران این بازار ۳۴۵ هزار معامله انجام دادند که ۲۷۲ هزار و ۷۳۷ میلیارد ریال ارزش داشت.
پلیمر آریا ساسول، توسعه مسیر برق گیلان، پتروشیمی زاگرس و زغال سنگ پرورده طبس نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل بیمه پاسارگاد، سهامی ذوب آهن اصفهان و پتروشیمی تندگویان نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند.
حالا شاید برای شما سوال باشد که این حجم از معاملات در بازار فرابورس در چه بخشی در حال انجام است؟ زمانی که به وضعیت بیشترین ارزش معاملات بازار فرابورس مراجعه می‌کنیم می‌بینیم که این سهم به اوراق دولتی اختصاص پیدا کرده است.
دولت در سال جاری ۱۷۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی منتشر کرده است که محل صرف این اوراق در بودجه جاری دولت است که بر اساس برخی از نظرات کارشناسان این حجم از اوراق دولتی می‌تواند در آینده پیامدهای تورمی زیادی را در پی داشته باشد، زیرا در طرح‌های سرمایه گذاری با بازگشت سرمایه این هزینه‌ها اتفاق نمی‌افتد و این فضا در محل هزینه کرد بودجه جاری دولت است.
یکی از دلایل دیگر ادامه دار شدن اصلاح بازار همین فضای فروش سنگین اوراق دولتی است که بخش بسیار قابل توجهی از نقدینگی را به خود اختصاص می‌دهد عمده خریدار این اوراق نهادهای حقوقی بازار سرمایه هستند و زمانی که این کاهش خرید اتفاق بیفتد این صندوق‌ها منابع خود را در جهت بازار سرمایه به کار می‌گیرند.

نظر خود را با ما به اشتراک بزارید

نام *
ایمیل
متن کامنت *