ارز دیجیتال

بیت کوین، دولتها و مردم

1400/3/2وقتی حرف از تورم به میان می آید اولین چیزی که در ذهن مردم تصور میشود افزایش قیمت کالاهاست، اما اقتصاد دانان تعبیر دیگری دارند و آن افزایش چاپ پول است!
چاپ پول بدون پشتوانه ابزاری است که دولتها از آن به عنوان  آلترناتیو در برابر بحرانها استفاده میکنند، علاوه بر این دولتها با چاپ پول میتوانند اقتصاد دیگر کشورها را نیز تحت تاثیر قرار دهند! برای مثال دولت چین با چاپ یوان، ارزش آن را در برابر دلار تضعیف میکند تا از این طریق به صادرات خود قوت دهد اما این کار به ضرر کشورهای دیگر تمام خواهد شد چرا که محصول تولید شده در چین به مراتب ارزانتر از تولید دیگر کشورها خواهد بود و این کار تراز تجاری دیگر کشورها را تحت تاثیر قرار خواهد می دهد. با کاهش ارزش یوان تاثیر بد را بر مردم خود میگذارد چرا که برای خرید محصولات بایستی یوان بیشتری بپردازند. از آنجا که دلار مورد پذیرش تمام کشورهاست، فدرال رزرو امریکا با چاپ دلار میتواند تراز تجاری تمامی کشورها را برهم بزند (بخصوص چین که بزرگترین صادر کننده در دنیاست)!
جنگهای ارزی کشورها (دولتها) که امروزه به اوج خود در طول تاریخ رسیده، مردم عادی اولین قشری هستند که تاثیرات بد این اتفاق را میبینند اما از آن طرف آخرین قشری هستند که ار اتفاق مثبت این فرآیند بهرمند میشوند.

بیت کوین، پرچمدار بازار رمزارزها علیه این اتفاق شورش کرده است! اوایل ظهور این بازار دولتها این اتفاق را آنچنان جدی نمیگرفتند اما اکنون با رشد مارکت کپ این بازار و همچنین افزایش پذیرش آن توسط مردم در سراسر جهان این ترس را در دل دولتها انداخته است که مبادا مهمترین ابزار خود(چاپ پول) را از دست بدهند. خبرهای زیادی حول محور این داستان برقرار است از منع ماین کردن تا جرم شناخته شدن این اتفاق! گمان میرود در روزهای آینده شاهد افزایش این خبرهای منفی باشیم.
بزرگترین نگرانی برای هولدرهای بیت کوین عدم پذیرش و مقبولیت آن توسط مردم میتواند باشد نه دخالتهای دولتها.
خبرهایی هم هست که دولت امریکا میخواهد بر معاملات این ارزها مالیات سنگین اجرا کنند، ایجاد مالیات بر رمزارزها جای نگرانی ندارد چرا که این اتفاق یعنی پذیرش آن توسط دولت امریکا.

 


 

نظر خود را با ما به اشتراک بزارید

نام *
ایمیل
متن کامنت *