بورس

از 1400 با بورس

1399/6/22

هجوم مردم به سمت بورس باعث شده این بازار به عنوان یکی از نکات مهم در انتخابات ریاست جمهوری 1400 تبدیل شود و کاندیداها برای برنده شدن این رقابت از الان مانور زیادی بر روی برنامه‌های بورسی خود دهند که باید دید این رقابت به چه شکل قرار است اجرا شود.

خبری که مهم است

یکی از سمت‌داران کارگزاری‌ها بود که اعلام کرد بورس رئیس جمهور سال 1400 را مشخص می‌کند. این حرف هم می‌تواند یک تحلیل باشد و هم یک سیگنال. قطعا رقابت برای ریاست جمهوری خیلی وقت است شروع شده و کاندیداها برنامه‌های خود را مشخص کرده‌‌اند.

از طرفی با داغ شدن تب بورس کاندیداهای انتخابات حساب زیادی برای تبلیغات بورسی باز کرده‌اند و به سمت مشاورین متخصص رفته‌اند. شاید این مقام یکی از این متخصصین باشد و با اطلاع از سیاست‌های انتخاباتی چنین سیگنالی را به مردم منتقل می‌کند. هرچند این خبر آنقدر مهم و حساس برانگیز است که شاید باید منتظر تکذیب چنین حرفی باشیم.

بورس رئیس جمهور تعیین می‌کند

هجوم نقدینگی به بورس این بازار را به یک نقطه مهم در سیاست‌های کلان کشور تبدیل کرد. با اینکه چند روزی استرس و ترس وارد بازار شد و برخی شروع به خارج کردن سرمایه خود از بورس و سرازیر کردن آن به بازار ارز و طلا و خودرو کردند اما این بازار هنوز جای زیادی برای جذب نقدینگی دارد.

هنوز سیاست اصلی کشوری بر روی بورس حساب باز کرده و نمی‌توان انقدر زود آن را از دست رفته دید. بازار با برگشت می‌تواند مجدد اعتماد مردم را جلب کند و دوباره به جذب نقدینگی بپردازد. همین توانایی و توجه به بورس قطعا بیشترین تاثیر را بر روی انتخابات سال 1400 خواهد گذاشت و می‌تواند تعیین کننده رئیس پاستور باشد.

شاخص 7 میلیونی

شاخصی که حرف از 7 میلیونی شدن آن زده می‌شود قطعا تعیین کننده است. هرچند این عدد برای سال 99 کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد اما برای پایان سال 1400 می‌توان آن را دست یافتنی دانست.

همین عدد و جذابیت فراوان آن برای مردم آن هم در روزهای پرفشار اقتصادی، برای تصمیم آن‌ها تاثیرگذار خواهد بود. تاثیری که می‌تواند به جنجال‌ها و جنگ‌های انتخاباتی داغ تبدیل شود. جنجالی که هر چهار سال به دیدن آن‌ها عادت داریم و چند ماه جذاب را معمولا برای ما رقم می‌زند.

از اصلاحات تا بورس

هر انتخاباتی تا به حال جنجال‌های خود را داشته. در این جنجال‌ها معمولا کسی پیروز نهایی بوده که براساس دغدغه روز مردم برنامه‌ریزی کرده باشد. اگر شروع انتخابات رقابتی و هیجان‌انگیز را از سال 76 بدانیم می‌بینیم در هر دوره کاندیدایی توانسته پیروز شود که به دغدغه روز توجه کرده است. شاید دیگر رقبا برنامه‌های قوی‌تری ارائه داده باشند اما بی‌توجهی آن‌ها به خواست آشکار و پنهان باعث شکست انتخابی آن‌ها شده.

سال 76 بود که شاید کمتر کسی تصور می‌کرد شعار انتخاباتی اصلاحات مهم باشد اما این محمد خاتمی بود که با تکیه بر این شعار توانست یک شگفتی رقم بزند. سال 84 هم با وجود چند رقیب بزرگ و نام آشنا، محمود احمدی‌نژاد با شعار‌های ضد فساد و مردم محور توانست رقبا بزرگ خود را کنار بزند و سال 92 و 96 هم حسن روحانی با وعده فضا باز سیاسی و مذاکره با قدرت‌های اول به صندلی ریاست تکیه زد.

حالا دغدغه اصلی مردم اقتصاد است. دغدغه‌ای که همیشه بوده ولی با ادغام با مسائل دیگر خود را نمایان می‌کرد. اما حالا اقتصاد در تمامی جهات از هر چیز دیگری پررنگ‌تر است و کسی می‌تواند از 1400 تا 1404 به پاستور برود که بتواند فکر اساسی برای آن بکند. شاید مردم دیگر به وعده‌های کارآمدی و برنامه‌ریزی اعتمادی نداشته باشند و به کسی اعتماد کنند که به‌وضوح یک راه نجات به آن‌ها نشان دهد. بورس یکی از این راه‌های نجات است که باید دید کدام کاندیدا بهترین استفاده را از آن می‌برد.

نظر خود را با ما به اشتراک بزارید

نام *
ایمیل
متن کامنت *