ارز

آیا برجام احیا می‌شود؟

1400/1/21

آیا برجام احیا می‌شود؟
هفته جاری دور جدیدی از مذاکرات با حضور اعضای کمیسیون برجام و ایران و البته در غیاب آمریکا برگزار شد. آمریکایی‌ها در دوران ترامپ به صورت یک طرفه از این توافق خارج شدند و به همین دلیل در این دور از مذاکرات حضور مستقیم نداشته و صرفا با واسطه و به صورت غیرمستقیم با اعضای 5+1 و ایران مذاکره کردند.
البته هنوز به صورت روشن و شفاف اطلاعاتی از جزییات مذاکرات انجام شده در وین اعلام نشده و هیچکدام از مقامات رسمی حاضر در این نشست توضیحی درباره مسائل مورد بحث ارائه نکردند ولی طبق شنیده‌ها و اطلاعات موجود به نظر می‌رسد که طرفین توانستند اختلافات سیاسی و ابتدایی را رفع کرده و حالا وارد مباحث فنی شوند.
همزمان با این اتفاق نیز، کمیسیون برجام که متشکل از نمایندگان چین، روسیه، آلمان و انگلستان است، 2 کارگروه تخصصی و ویژه ایجاد کردند تا موضوعات فنی برجام را مورد بحث و بررسی قرار داده و نتایج و خروجی این موضوعات را در مذاکرات بعدی که قرار است از جمعه آینده آغاز شود، مطرح کنند.
گمانه‌زنی‌ها حکایت از آن دارد که احتمالا طرفین برجام و مشخصا ایران و آمریکا با احیای برجام به صورت تدریجی و گام به گام موافقت کردند و دقیقا همین مساله محور اصلی مطالعات و تحقیقات و رایزنی‌های 2 کارگروه تخصصی خواهد بود. این کارگروه‌ها احتمالا به این موضوع وورد خواهند کرد که آمریکا در ازای کدام اقدامات ایران، چه تحریم‌هایی را باید رفع کند.
دیگر مساله مهم در باب دوره جدید مذاکرات هسته‌ای، نقش محوری و کلیدی اتحادیه اروپاست. چراکه به نظر می‌رسد که در این دوره جدید، اروپایی‌ها بیش از پیش به دنبال احیا و عقد مجدد برجام هستند و در این میان نیز ساکنان جدید کاخ سفید یعنی دولت جو بایدن برخلاف دوران ترامپ و حتی فراتر از دوران باراک اوباما به دنبال ایجاد یک ثبات و امنیت نسبی در منطقه خاورمیانه و البته راهبرد رقابت سیاسی و اقتصادی با مسکو و پکن هستند و طبق همین راهبردها، ایران برگ برنده واشنگتن و قاره سبز است.
از طرف دیگر نیز، ایران طی چند ماه گذشته با پیشنهاد جدی پکن برای انجام همکاری‌های اقتصادی و سیاسی مواجه شد و در نهایت نیز با امضای سند همکاری 25 ساله با چین موافقت کرد. البته هنوز جزییاتی از این سند همکاری منتشر نشده است ولی صاحب نظران و کارشناسان معتقد هستند که این سند همکاری می‌تواند فصل جدیدی برای ایجاد توازن و تعادل اقتصادی و سیاسی بین شرق و غرب باشد.
تمامی این اتفاقات حکایت از آن دارد که ایران خواسته یا ناخواسته در یک مسیر جدیدی قرار گرفته و با استفاده و هوشیاری از این شرایط می‌تواند جایگاه ایران را در عرصه جهانی تغییر بدهد. به ویژه آنکه در همین یک هفته گذشته، بازارهای مالی ایران واکنش مثبتی به اتفاقات اخیر نشان داده و همین امر بیانگر این است که ایران می‌تواند از طریق برجام و در گام‌های بعدی احتمالی مانند پذیرش FATF ، راه را برای تجارت جهانی ایران باز می‌کند.

نظر خود را با ما به اشتراک بزارید

نام *
ایمیل
متن کامنت *