نقدینگی بین بورس و مسکن سیال است

پست شده توسط علی هاشم


تاریخ انتشار : 1399/6/11


نقدینگی بین بورس و مسکن سیال است

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در شرایط فعلی نقدینگی بین دو بازار بورس و مسکن می‌چرخد، گفت: سیاست های دولت در حوزه بین الملل تاثیر زیادی در بخش مسکن دارد و دولت باید برای ایجاد آرامش در اقتصاد سیاست های داخلی و خارجی را تنظیم کند.

به گزارش تریدمنت و به نقل از ایسنا، سعید آگشته بیان کرد: بازار مسکن با حوزه‌هایی مثل ارز، طلا و بورس تفاوت دارد. دولت این امکان را دارد که هر چند به صورت موقت جلوی رشد نرخ ارز یا طلا را بگیرد اما تولید کننده و مصرف کننده‌ی بخش مسکن در اختیار دولت نیست و  دولت ها از ابتدا دخالت هدفمندی در این دو حوزه نداشته‌اند.

به گفته او، از طرف دیگر موضوعات سیاسی بین الملل در حوزه مسکن تاثیر گذار است و تعاملات بین‌المللی معمولاً منجر به گسیل نقدینگی به حوزه مسکن می‌شود و این ورود سرمایه به افزایش قیمت دامن می زند.

این کارشناس اقتصاد مسکن درباره علت نوسانات قیمت در ماههای اخیر افزود: وقتی سایر آلترناتیو ها بسته می شود در اقتصاد ایران سه یا چهار حوزه خاص برای سرمایه گذاری باقی می ماند که در این شرایط  گاهی سرمایه بین بورس و مسکن دست به دست می‌شود، گاهی به بازار ارز و بورس میرود و مدتی در بازار طلا یا مسکن می چرخد. درحال حاضر هم اعتقاد دارم نقدینگی بین بورس و مسکن سیال است.

آگشته درباره استدلال برخی مسئولان دولتی از جمله وزیر راه و شهرسازی مبنی بر اینکه ارائه آمار مسکن به رشد قیمت ها دامن می‌زند یادآور شد: آمار، یک اصل اساسی و پایه برنامه‌ریزی در هر بخش اقتصادی محسوب می‌شود و وظیفه دولت شفاف سازی است.  

وی درباره پیش‌بینی از آینده بازار مسکن افزود: تا زمانی که دولت، اقتصاد کشور را به صورت یک پکیج نبیند و مجموعه آن را با سیاست های داخلی و خارجی تنظیم نکند همین وضعیت ادامه دارد. ممکن است التهابات در یک بازار به بازاری دیگر منتقل شود.

همچنین آگشته توضیح داد: چهار حوزه بورس٬ ارز٬ طلا و مسکن رقیب یکدیگر هستند اما با توجه به اعتقادات سنتی مردم که می‌گویند پول را به خاک بدهیم ضرر نمی‌کنیم و از طرف دیگر به لحاظ مفاهیم اقتصادی٬ مسکن یک کالای امن برای سرمایه گذاری است که می تواند در دراز مدت سایر رقبا را شکست دهد.

قیمت مسکن در تهران به متری ۲۳ میلیون رسید

بر اساس اعلام بانک مرکزی، مردادماه امسال متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران به ۲۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید که نسبت به مرداد ماه سال قبل ۷۷.۴ درصد و نسبت به ماه قبل ۱۰.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد. همچنین در مردادماه ۱۳۹۹ تعداد معاملات به ۹۰۸۰ فقره رسیده که نسبت به ماه گذشته ۳۵.۴ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۱۷۵.۸ درصد افزایش داشته است.

جستجو