پول داغ در بورس؟

پست شده توسط علی هاشم


تاریخ انتشار : 1399/6/15


پول داغ در بورس؟

مفهوم پول داغ وقتی به کار برده می‌شود که برای استفاده از سودی کوتاه مدت مقدار قابل توجهی از سرمایه و نقدینگی در بازارهای مختلف جا به جا شود و قصد افراد برای حضور در آن بازار سود کوتاه مدت است نه یک سرمایه‌گذاری بلند مدت و اصولی.

نقدینگی و پول داغ

فرض کنید شما مبلغی پول را در حساب بانکی یا هر محل دیگری برای آینده پس‌انداز کرده‌اید اما به دلایل مختلف مثل تورم احساس می‌کنید ارزش واقعی پول شما در حال سقوط است و به منظور حفظ ارزش و یا سود کوتاه مدت همه پول خود را به بازار خودرو، مسکن، بورس و هرجای دیگری می‌برید. بعد از اینکه احساس کردید بازار رشد خود را کرده دوباره به سمت یک بازار جدید حرکت می‌کنید.

تورم‌زا بودن پول داغ

این حرکت شما به سمت یک بازار برای سرمایه‌گذاری و طبق تحلیل و اصول نبوده و فقط برای عقب نماندن از تورم و استفاده از حباب قیمتی ایجاد شده در آن بازار است.

همین هجوم نقدینگی به یک بازار و پس از آن به یک بازار دیگه باعث رشد قیمت‌ها و تورم بیشتر خواهد شد. انتظارات تورمی ایجاد شده در بازارهای دیگر هم به صورت زنجیره‌ای ادامه پیدا خواهد کرد. برای مثال شما یک خانه دارید و می‌بینید که بازار بورس با رشد 400 درصدی مواجه شده و با خود می‌گویید پس چرا رشد مسکن من این مقدار نباشد؟ و یا شما حدس می‌زنید تا سال آینده کشور تورمی 50 درصدی خواهد داشت و رفتاری از خود نشان خواهید داد که تورم دقیقا به همین میزان برسد.

 از طرفی چنین انتظار تورمی‌ای باعث بد عادتی نیز می‌شود. اینکه شما می‌توانید مدام در بازارهای مختلف گشت بزنید و با ایجاد حباب قیمتی سودهای زیاد و بیشتر از تورم داشته باشید باعث می‌شود اگر به‌فرض اقتصاد کشور با ثبات شود و تورمی تک رقمی با رشد اقتصادی معقول داشته باشیم شما دیگر آن سود زیاد را بدست نیاورید و همین موضوع از نظر شما جالب نباشد.

البته این شما منظور دقیقا خود شما نیستید چون در این مواقع افرادی با سرمایه‌های خیلی کلان هستند که تصمیم‌گیری اصلی را برای بازارهای مختلف انجام می‌دهند.

بورس درگیر پول داغ؟

خیلی از سال 97 نگذشته بود که اقتصاد ایران دچار مشکلاتی شد. همزمانی چند خبر و اتفاق باعث شد که به یک باره بعد از چندین سال ثبات دچار اتفاقاتی ناگوار شویم. از طرفی چندین سال پول مردم در بانک‌ها بود و شبه پولی در حدود 9 برابر نسبت به سال 93 ایجاد شده بود و زمزمه‌های کاهش سود بانکی به گوش می‌رسید.

از طرفی دیگر کشور دچار اخبار سیاسی‌ای شده بود که در آن تحریم‌های بزرگی ایران را تهدید می‌کرد. همین همزمانی باعث شد مردم تمامی پول‌های خود را از بانک خارج کنند و به سمت بازار طلا، ارز، خودرو، مسکن و... حرکت کنند تا بتوانند ارزش پول خود را حفظ کنند.

همین موضوع باعث افزایش چشمگیر و ناگهانی قیمت‌ها از ابتدا سال 97 شد. حباب‌های قیمتی به قدری زیاد بود که تصور آن هم ممکن نبود. همزمان دولت هم که نمی‌توانست بدهی‌ها و سپرده‌های مردم را پرداخت کند به سمت چاپ پول رفت و همین موضوع، اقتصاد ایران را به سمت یک بحران بزرگ برد.

دولت از همان زمان تا به امروز چندین و چند راه را برای مقابله با این وضعیت مطرح کرد و هرکدام بعد از مدتی به بن بست خورد. از آنجایی که بورس برای رشد اقتصادی، ایجاد شغل و کلیات یک اقتصاد مفید است در  نهایت به این فکر افتاد که مردم را به حضور در بورس تشویق کند.

در حال حاضر که چیزی نمانده تا نیمه ابتدایی سال به پایان برسد، رشد بورس بسیار بیشتر از بازارهای دیگر بوده اما آن‌طور که باید چنین رشدی در اقتصاد ایران مشاهده نمی‌شود.

همین موضوع در کنار خروج سرمایه از بورس و مشاهده حضور مجدد در بازار طلا و ارز باعث شده چنین سیگنالی به دولت برسد که مردم برای سرمایه‌گذاری بلند مدت وارد بورش نشدند و نمی‌توان این فرضیه که قرار است از طریق بورس برای اقتصادی شکوفا و با ثبات برنامه‌ریزی کنیم دچار ایراداتی‌ست. باید این سوال را پرسید که مردم به این بازار نیز برای سود کوتاه مدت نگاه می‌کنند و در واقع یک پول داغ وارد این بازار شده؟

بورس در چه مسیری حرکت می‌کند؟

بورس اگر یک فرصت سرمایه‌گذاری درست باشد یا یک بازار برای سودی کوتاه مدت فرقی نمی‌کند. این مفهوم که پول داغ وارد بازار بورس شده فقط و فقط یک احتمال است. هرچه باشد بورس هنوز هم در مسیر رشد و درستی قرار دارد و باید صبر کرد تا دید در نهایت این مسیر به کجا خواهد رسید.

جستجو