پرسونا در کسب‌وکار

پست شده توسط علی هاشم


تاریخ انتشار : 1399/6/23


پرسونا در کسب‌وکار

داشتن پرسونای مشخص برای مخاطب هدف دقیقا آن چیزی‌ست که می‌تواند باعث پیشرفت سریع شما و کم‌تر کردن مخارج اضافه شود اما بسیاری از کسب‌وکارها به آن بی‌توجهی می‌کنند و بعد از نتیجه بخش نبودن فعالیت به‌دنبال مشکل می‌گردند.

تصویرسازی کن

پرسونا در واقع یک تصویر از مخاطب در ذهن شماست. این تصویر شاید در ابتدا محو باشد اما به مرور و با کمی تغییر به واضح شدن نزدیک‌تر می‌شود. وقتی کسب‌وکاری راه اندازی می‌کنید قطعا می‌دانید این محصول یا خدمت قرار است به چه دسته از افرادی عرضه شود. جنسیت، درآمد، دغدغه‌ها، کانال‌های ارتباطی‌ای که به آن‌ها اهمیت می‌دهند و خیلی از مسائل باید برای طراحی پرسونا در نظر گرفته شود. وقتی شما پرسونایی مشخص طراحی کرده باشید می‌دانید به دنیال چه مخاطبی هستید و در کجا می‌توانید آن را پیدا کنید.

تصور کنید شما محصول یا خدمتی را  عرضه می‌کنید که مخاطب آن بیشتر در توییتر فعالیت دارد تا هرجای دیگری، اما شما تمام تمرکز خود را به اینستاگرام و تلگرام محدود کرده‌اید. چنین اتفاقی وقتی رخ می‌دهد که شما اطلاعات درستی از عمده مخاطب خود ندارید و بعد از مدتی نمی‌دانید علت عدم موفقیت در فروش چیست. اما با بررسی دقیق مخاطب‌های خود می‌توانید از بروز خیلی مشکلات جلوگیری کنید.

صرفه‌جویی

تا به حال برای تبلیغات به چه مواردی فکر کرده‌اید؟ به جز دیدن فالورهای یک صفحه ملاک دیگری برای انتخاب یک کانال مناسب تبلیغاتی دارید؟ به این دقت کرده‌اید در خیلی از مواقع تبلیغاتی اثربخش ندارید و صرفا پول بدون فایده‌ای را خرج کرده‌اید؟ این به دلیل عدم شناخت درست از مخاطب و یا همان پرسونا است.

شما مخاطبی با جنسیت پسر و در بازه سنی 30 الی 35 سال دارید که بیشترین دغدغه آن‌ها مسائل سیاسی، اجتماعی و علمی‌ست. اما برای تبلیغ یک صفحه با فالوور خیلی بالا انتخاب کرده‌اید که بیشترین فالوورهای آن دخترهای 18 الی 25 سال هستند و این صفحه بیشترین محتوایی که قرار می‌دهد مربوط به طنز و سرگرمی‌ست. از چنین تبلیغی چه انتظاری دارید؟ مبلغ بسیاری برای تبلیغ در یک صفحه چند میلیونی کرده‌اید که خیلی مخاطب کمی برای شما ایجاد کرده درحالی که شاید یک صفحه اینستاگرامی با 100 هزار فالوور می‌توانست ورودی خیلی بهتری برای شما ایجاد کند.

پس بهتر است قبل از هرگونه تبلیغ به کسب اطلاعات لازم برای تبلیغ مناسب بپردازید. فالوور بالا یک صفحه هیچ تضمینی برای موفقیت ندارد.

ابزارهایی برای طراحی پرسونا

در روزهای اول شاید پرسونایی که طراحی می‌کنید خیلی دقیق و واضح نباشد ولی به مرور با ایجاد تغییر این تصویر واضح‌تر می‌شود. با نگاهی به رقبا و تحلیل اطلاعاتی که از آن‌ها به‌دست می‌آورید و یا کمی تحقیق می‌توانید با پرسونایی محدود شروع کنید. رفته رفته متوجه می‌شوید چه مشکلاتی در این پرسونا وجود دارد و نیاز به بهبود دارد.

یکی از راه‌هایی که می‌فهمید پرسونا شما چه ایرادی دارد دقت و بررسی UGC است. کاربران و مخاطبان شما همیشه سعی می‌کنند بهترین انتقادات و پیشنهادات را ارائه دهند و همین موضوع بسیار برای طراحی مجدد و یا بهبود پرسونا مفید خواهد بود. بهبودی که باید به آن توجه کرد تا هم صرفه‌جویی در هزینه را افزایش دهد و هم بهره‌وری فعالیت شما را ارتقا بخشد.

جستجو