ورود خودرو به بورس، در حد یک پیشنهاد بود

پست شده توسط فرشاد اعظمی


تاریخ انتشار : 1399/6/13


ورود خودرو به بورس، در حد یک پیشنهاد بود

همچنان حواشی بازار خودرو ادامه دارد. اختلاف قیمت بین بازار و کارخانه ابهامات مهمترین چالش این بازار است. آنچنان که این اختلاف قیمت‌ها از ۵۰ میلیون تومان شروع و تا ۱۲۰ میلیون تومان متغیر است.علاوه بر این نیز، صحبت‌ها و گمانه‌زنی‌های زیادی درباره چرایی عدم ورود خودرو به بازار بورس همچنان مطرح است.


حالا رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی می‌گوید که از ابتدا قرار بر چنین چیزی نبوده است. ورود خودرو به بورس فقط در حد یک پیشنهاد بوده است.

او اعتقاد دارد که همین امروز نیز فروش خودرو برای خودروسازان با زیان همراه است. همچنان که گفته می‌شود، خودروسازان توان پرداخت پول قطعه‌سازان را نیز ندارد.

البته تاکنون کارشناسان بازار خودرو پیشنهادات مختلفی برای جبران چالش‌های این بازار ارائه کرده‌اند. اساس این پیشنهادات هم بر پایه ضرورت جبران خسارات و زیان خودروسازان است.

برخی در این رابطه تاکید بر قیمت‌گذاری آزاد دارند. چراکه همین حالا قریب به 29 نهاد تعیین‌کننده در قیمت خودرو دخالت دارند. عموم تصمیمات نیز ارزان کردن خودرو برای تشویق مردم به خرید است. اما دخالت‌ها در عمل مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند.

از یک طرف شورای رقابت قیمتی را پیشنهاد می‌دهد و از طرف دیگر نهادهای دیگر ساز مخالف می‌زنند. پیشنهاد ورود خودرو به بورس نیز در این راستا و در جهت کشف قیمت نهایی، مطرح شد. هرچند که این پیشنهاد نیز در نهایت پذیرفته نشد.


بحث دیگر نیز تحمیل ما به تفاوت نرخ خودرو بر دولت برای جبران خسارت خودروساز بود. این پیشنهاد اگرچه مورد حمایت قرار گرفته ولی عملا برای دولت بار مالی سنگینی ایجاد می‌کند. با این وجود شنیده می‌شود که نمایندگان مجلس درصدد طرحی برای اجرای این پیشنهاد هستند. ولی تصور می‌شود که این طرح اگر نتواند به ساماندهی بازار خودرو ختم شود، سرانجامی نخواهد داشت.

جستجو