صدر اعظم در شرف دومین کمک به بانک ها است

پست شده توسط علی هاشم


تاریخ انتشار : 1399/6/15


صدر اعظم در شرف دومین کمک به بانک ها است

این تیتر اولین بلاگی بود که ساتوشی ناکاماتو به عنوان خالق بیت‌کوین منتشر کرد و بعد از مدتی خبر تزریق میلیاردها پول به بازار توسط دولت باعث شد ساتوشی از سیستم خود به عنوان یک جایزگین برای سیستم مالی موجود در دنیا به همگان معرفی کند و بیت کوین را راه نجات بداند.

ساتوشی ناکاماتو، انقلابی ناشناخته

سیستمی که ساتوشی ناکاماتو معرفی کرد به مرور یک انقلاب بزرگ در دنیا و سیستم مالی ایجاد کرد اما جالب است که هنوز بعد از چندین سال نمی‌توان به‌طور دقیق اعلام کرد این فرد کیست. در واقع او با یک نام مستعار و هویت جعلی سعی در معرفی سیستم خود داشت و در این مدت هم هنوز این فرد ناشناخته باقی مانده.

گفته می‌شود ساتوشی در همان ابتدا حدود یک و نیم میلیون بیت کوین برای خود کنار گذاشت و شاید در آینده و رسیدن قیمت بیت‌کوین به پیش‌بینی‌ها این فرد تبدیل به ثروتمندترین فرد دنیا شود.

سیستمی مبتنی بر بلاک چین

برای داشتن بیت کوین باید آن را استخراج کرد. استخراجی که به‌جای معدن و بیل و کلنگ به کامپیوتر و پردازش کردن نیاز دارد. برای شناخت بلاک چین بهتر است به این مثال توجه کنید:

فرض کنید شما ده نفر هستید که در یک شرکت درحال محاسبه مسائل مالی هستید و رئیس شرکت هم به محاسابات شما اعتمادی ندارد. برای اینکه در نهایت به اشتباه محاسبه نکرده باشید در پایان هر خط همگی هر خط را با هم دیگر کنترل می‌کنید. حالا برای اینکه مسائل مالی یک مقدار هم حالت محرمانه داشته باشد یک معادله در نظر می‌گیرید که در آن اعداد خود را باید با یک عددی جمع کنید تا حاصل جمع کمتر از 50 شود و شروع به محاسبه می‌کنید که چه اعدادی باعث می‌شود چنین معادله‌ای درست باشد.

حالا اگر تعداد کارمندان بجای ده نفر یک میلیون نفر باشد این پروسه چقدر طول خواهد کشید؟ در واقع برای انجام این محاسبات به افرادی که داوطلبانه با سیستم‌های خود محاسبات را انجام می‌دهند احتیاج است و برای پاداش به آن‌ها بیت‌کوین پرداخت می‌کند.

هیچ دولتی در کار نیست

با همین سیستم دیگر دولت‌ها نیستند که برای پول تصمیم می‌گیرند و تعیین می‌کنند در طول سال چه میزان پول عرضه شود. این سیستم فرد به فرد است و دقیقا مثل طلا مقداری محدود دارد و بالاخره به پایان خواهد رسید. برای انتقال مالی با استفاده از بیت کوین فقط به شماره حساب خود، شماره حساب مقصد و میزان بیت‌کوینی که می‌خواهید منتقل کنید احتیاج است و کارمزدی بسیار بسیار ناچیز بابت آن پرداخت می‌کنید.

همین موضوع که شما نه نیاز به کسی دارید و نه کارمزد زیادی پرداخت می‌کنید و نه کسی برای شما تعیین تکلیف می‌کند باعث شده جذابیت فوق‌العاده‌ای نسبت به پول داشته باشد. جدای از آن هیچ دولتی هم نمی‌تواند میزان عرضه آن را تغییر دهد و هیچ‌وقت تعداد بیت‌کوین‌ها از 21 میلیون فراتر نخواهد رفت. تعدادی که در حال حاضر بیش از 18 میلیون آن استخراج شده و با سخت‌تر شدن شرایط دریافت پاداش شاید چیزی در حدود 100 سال دیگر زمان لازم باشد تا به تعداد 21 میلیون بیت کوین برسیم.

آینده بیت‌کوین

اینکه قیمت بیت‌کوین افزایش خواهد یافت یا حباب قیمتی آن خواهد ترکید به خیلی عوامل بستگی دارد. اما هر تصمیم و سیاستی بخواهیم برای آن متصور شویم باید در نظر بگیریم که اقبال عمومی نسبت به ارزهای دیجیتال، درک نیاز جوامع به داشتن یک ارز دیجیتال و توانایی اصلاح نظام پولی توسط این ارزها باعث می‌شود به این نتیجه برسیم بزرگترین و محبوب‌ترین ارز دیجیتال حتما آینده‌ای درخشان خواهد داشت و سخت است بخواهیم بگوییم بیت کوین فقط یک تب برای مدت محدودی‌ست.

جستجو