نگاهی کوتاه بر انواع تحلیل در بازارهای مالی

پست شده توسط علی هاشم


تاریخ انتشار : 1399/6/16


نگاهی کوتاه بر انواع تحلیل در بازارهای مالی

برای حضور در بازارهای مالی نیاز به تحلیل و بررسی فاکتورهای مختلف سرمایه‌گذاری در بازار است اما دقیقا باید از چه تحلیلی استفاده کرد و این تحلیل به بررسی چه چیزی می‌پردازد؟ در این مطلب سعی کردیم نگاهی کوتاه بر این موضوع داشته باشیم.

انواع تحلیل

به‌طور کلی می‌توان دو نوع تحلیل را برای بورس و دیگر بازارهای مالی مثل ارز دیجیتال، طلا، ارز و... در نظر گرفت. یکی تحلیل فاندامنتال یا همان بنیادی و دیگری تحلیل تکنیکال. این تحلیل‌ها هر دو تخصصی هستند و اینکه از کدام استفاده می‌کنید بستگی به استراتژی شما دارد. هر دو این تحلیل‌ها در کنار یکدیگر می‌توان بسیار موثرتر نیز باشد.

تحلیل بنیادی

در تحلیل بنیادی ما به بررسی هرچیزی که در وضعیت شرکت اثر می‌گذارد می‌پردازیم. از وضعیت مالی شرکت تا اخبار و شرایط صنعت. حتی برخی از سرمایه‌گذارن در تحلیل بنیادی به بررسی تیم مدیریتی و سابقه کاری آن‌ها نیز می‌پردازند. به این شکل ما به ارزش ذاتی یک شرکت، سهم، ارز و هر چیز دیگری میرسیم.

تحلیل تکنیکال

این تحلیل توسط یک فرد آمریکایی به نام چارلز داو کشف شد و برای بررسی مورد استفاده قرار گرفت. داو ابتدا یک مجله اقتصادی داشت که در آن سهام‌های مختلف را برای مردم تحلیل می‌کرد و رفته رفته محبوبیت خیلی خوبی هم کسب کرد. مردم با خرید مجله او وضعیت سهام را بررسی می‌کردند و می‌توان گفت کار او بی‌شباهت به سیگنال دهی هم نبود. این مجله همان وال استریت ژورنال معروف است که در حال حاضر معروف‌ترین مجله اقتصادی در دنیاست.

بعد از مدتی چارلز داو به این نتیجه رسید که سه قانون وجود دارد که همیشه در بازار برقرار هستند:

1- همه چیز در قیمت نهفته است. شما با تحلیل کردن قیمت انگار همه چیز را تحلیل کرده‌اید. با تحلیل قیمت نیازی به بررسی بنیاد شرکت نیست و به همه مفاهیم می‌رسیم.

2-تاریخ تکرار می‌شود. اگر قیمت دلار هر بار که به 10 تومان رسیده دچار ریزش شده و از طرفی هر وقت به 9 هزار و 500 تومان رسیده اوج گرفته یعنی باز هم این اتفاق تکرار می‌شود مگر اتفاق جدیدی بیافتد. این همان مقاومت و حمایتی‌ست که ما می‌شناسیم.

3-قیمت در یک روند حرکت می‌کند، نه در یک خط. شاید قیمت نوسان داشته باشد اما این نوسان همیشه در همین روند است و به راه خود ادامه می‌دهد.

این سه قانونی بود که داو به آن‌ها رسید و تحلیل تکنیکال را پایه‌گذاری کرد و بعد از آن بسیاری از افراد تحلیل‌های مختص به خود را ایجاد کردند و دنیای تحلیل تکنیکال را به‌طور مداوم دچار تغییر و پیشرفت کردند.

تابلوخوانی

نمی‌توان تابلوخوانی را یک تحلیل مجزا دانست. تابلوخوانی یک رفتارشناسی در بازار است و می‌توان آن‌را یک بخشی از تحلیل تکنیکال در نظر گرفت. در تابلوخوانی شما با تحلیل میزان خریدار و فروشنده و حجم خرید و فروش به رفتار موجود در بازار پی می‌برید و در کنار تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال خود، برای آینده تصمیم می‌گیرید.

کدام تحلیل مناسب‌تر است؟

برای خرید و فروش در بازارهای مالی هرچه اطلاعات بیشتری داشته باشید بهتر است. قطعا کسی که تحلیل تکنیکالی را در کنار تحلیل بنیادی قرار می‌دهد و بعد از آن دست به اقدام می‌زند از کار خود مطمئن‌تر است. اما بهتر است اگر به هر دلیلی امکان آموزش دیدن هر دو تحلیل را ندارید ابتدا به یادگیری تحلیل تکنیکال بپردازید چون به قول داو همه‌چیز در قیمت نهفته است.

جستجو