ارز دیجیتال کاردانو پیشگام نسل سوم ارز های دیجیتال

پست شده توسط علی هاشم


پست شده در 1 شهریور 1399


کاردانو ؛ ارز دیجیتال کاردانو پیشگام نسل سوم ارز های دیجیتال

در سال 2015  چارلز هاسکینسون یکی از بنیانگذاران اتریوم پروژه جدیدی را به نام کاردانو آغاز کرد که بعد از دو سال عرضه شد. کاردانو یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که امکان ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند را فراهم میکند. کاردانو سرعت و کارمزد تراکنشهای بهتری نسبت به بلاک چین های قدیمی دارد و با طراحی چند لایه امنیت خود را تأمین میکند. توکنی که در شبکه این ارز دیجیتال استفاده میشود آدا  (ada) نام دارد.

امنیت کاردانو به چه شکل کار میکند؟.


بسیاری از ارزهای دیجیتال برای امنیت شبکه و تأیید تراکنش ها از روش اثبات انجام کار استفاده میکنند. اثبات انجام کار در واقع یک الگوریتم است که افراد با دراختیار قرار دادن قدرت پردازش سخت افزارهای کامپیوتر خود باعث ایجاد امنیت در شبکه میشوند و در ازا این کار پاداش میگیرند. ارزهایی مثل بیت کوین از این روش استفاده میکنند که بطور عمومی به ماینینگ شناخته میشود.
اما برخی از ارزهای دیجیتال مثل کاردانو برای امنیت شبکه و تأیید تراکنش ها از روش اثبات سهام استفاده میکنند که در این روش افراد باید مقداری از ارز را برای خود خریداری کنند و در یک کیف پول به شبکه اختصاص دهند سپس در کار تایید تراکنش ها مشارکت کنند. با استفاده از این روش دیگر نیازی به خرید سخت افزارهای گران قیمت و قدرتمند نیست و از طرفی سرعت و کارمزد تراکنش ها را بهبود میبخشد. برای حمله کردن و در دست گرفتن کنترل این ارزها باید 51 درصد از کل واحدهای آن ارز را خرید و به شبکه اختصاص داد که میتوان گفت تقریبا غیر ممکن است.

قیمت کاردانو


از ابتدا شروع به کار کردن این ارز تا به امروز قیمت آن رشد 500 درصدی را تجربه کرده. حجم بازار کاردانو درحال حاضر بیش از 3 میلیارد دلار است که 0.85 درصد بازار را شامل میشود و در رتبه نهم بازار قرار دارد. کاردانو حدود 31 میلیون سکه قابل عرضه دارد و قیمت حال حاضر این ارز دیجیتال 0.12 دلار آمریکا است اما نباید فراموش کرد که این ارز سابقه تجربه قیمت 1.12 دلاری را دارد و با توجه به اینکه از آن به عنوان نسل سوم ارزهای دیجیتال نام برده میشود و به تازگی ارزهای اثبات سهام با اقبال مواجه شده است میتوان به آینده آن بسیار خوشبین بود.

آینده کاردانو


کاردانو در ابتدا مسیر خود قرار گرفته و راه بسیار طولانی­ای در پیش دارد. کاردانو قابلیت انجام یک میلیون تراکنش در ثانیه را دارد، درحالی که اتریوم برای این کار نیاز به 15 ثانیه زمان دارد.در نهایت از این ارز 45 میلیارد واحد تولید میشود که بیش از 25 میلیارد آن در حال حاضر در گردش است و با توجه به سرعت، امنیت و جدید بودن آن نسبت به دیگر رقبا میتوان برای آن آینده خوبی را متصور شد. درحال حاضر طبق تحلیل­ها، روند کلی بازار کاردانو صعودی است اما با دیدگاه بلند مدت به بازار ارز­های دیجیتال میشود قیمتی در حدود 3 دلار در ابتدا سال 2023 و 12 دلار در پایان سال 2025 برای آن متصور بود هرچند در این بازار هیچ چیز قطعی نیست و فقط میتوان از احتمالات صحبت کرد.

کیف پولهای کاردانو


واحدهای کاردانو یعنی ada در کیف پولهای Infinito Wallet ،Evercoin Abra ،Kimera ،Bitcron ،Bitfrox و Daedalus قابل خرید هستند که با بررسی امنیت، تحریم بودن و راحتی استفاده از آنها میتوانید اقدام به خرید کاردانو بکنید.