معامله‌گری قمار نیست

پست شده توسط علی هاشم


تاریخ انتشار : 1399/6/25


معامله‌گری قمار نیست

علت حضور ما در بازراهای مالی سود کردن و داشتن یک زندگی مناسب است و هیچ دلیلی از این بهتر و منطقی‌تر نیست اما برای رسیدن به چنین هدفی آیا هر مدل رفتاری درست و منطقی‌ست؟

معادله جمع صفر

قمار یک معادله جمع صفر است. یعنی در واقع اگر کسی هم برنده باشد پول دیگران را برده و دیگران منفی شدند. این برآیند در نهایت صفر می‌شود. معمولا در قمار هم کسی به جز کازینو برنده نیست. معادلات و سیستم‌های طراحی شده به شکلی هستند که کمترین احتمال برای برنده شدن را داشته باشید. این معادلات به شدت بر روی احساسات شما تمرکز می‌کنند تا در نهایت با استفاده از طمع ایجاد شده در شما برنده‌ی این تصمیم غیر منطقی شما باشند.

دور از طمع بودن

معامله‌گری شبیه به یک پل معلق بر روی یک دره است. در صورت طمع شما به دره سقوط می‌کنید ولی با نگاه درست و رفتار معامله‌گرانه می‌توان از این سقوط جلوگیری کرد. معامله‌گری هیچ شباهتی به قمار ندارد. فقط در صورتی شما درحال قمار کردن هستید که بدون داشتن هیچ علم و اطلاعاتی دست به فعالیت بزنید. اینجوری شما برروی قیمت قمار کردید و ممکن است بازنده یا برنده باشید. اما در  صورت تحلیل بازار، می‌دانید چه چیزی از بازار می‌خواهید و در چه مواقعی باید چه رفتاری داشته باشید. در غیر اینصورت باید بدانید که بازار آنقدر باهوش است که طمع کار را مجازات کند.

یک معامله‌گر به‌خوبی می‌داند در بازار هر اتفاقی ممکن است رخ دهد. یا بازار روند مثبت را حفظ می‌کند و یا ممکن است دچار اتفاقاتی عجیب شود. معامله‌گر واقعی با توجه به این مسائل به سمت بازار حرکت می‌کند.

شرایط را تعیین کن

در بازار این شما هستید که می‌توانید تعیین کننده شرایط فعالیت خود و تنظیم آن باشید. می‌دانید از بازار چه می‌خواهید و در چه مواقعی باید بازار را ترک کنید. می‌دانید چه احتمالاتی امکان وقوع دارد و ریسک هر کدام از این احتمالات چه میزان است. اما در قمار این چنین نیست. شما نه تعیین کننده هستید و نه تنظیم کننده.

شما در بازار حد سود و ضرر مشخص می‌کنید، مدیریت ریسک می‌کنید، تقسیم ریسک می‌کنید و...

تا به حال فکر کرده‌اید در قمار آیا چنین چیزی ممکن هست یا خیر؟ با نگاه قمارگونه به معامله‌گری امکان چنین کارهایی را می‌بینید؟ قطعا جواب خیر است.

پس باید در نظر گرفت که به هیچ وجه بازار سرمایه هیچ شباهت و نزدیکی‌ای با قمار ندارد و نمی‌توان این دو را شبیه به یک دیگر دانست. هرچند ممکن است با طمع شما دچار یک رفتارهایی شوید که جایی در بازار ندارد و شک نکنید چوب آن را خواهید خورد.

برای دوری از چنین مشکلاتی تنها راه آموزش دیدن و کسب کردن تجربه است. بلد بودن تحلیل به تنهایی کافی نیست و شما باید مدیریت ریسک کنید و بدانید چه رفتارهایی از شما یک معامله‌گر می‌سازد.

جستجو