آنچه که باید از معاملات لحظه‌ای بدانید

پست شده توسط فرشاد اعظمی


تاریخ انتشار : 1399/6/4


آنچه که باید از معاملات لحظه‌ای بدانید

معاملات لحظه‌ای، همون ضربان آنی یک بازار است! معاملات لحظه‌ای، مقدمه تغییر و نوسان قیمت‌هاست. این یعنی اگه معاملات لحظه‌ای رو یاد بگیرید، زبان تغییر و نوسان قیمت‌ها رو فهمیدید.

پس ریسک از دست دادن سرمایه‌ شما در معاملات، کمتر می‌شود. همچنین خرید و فروش‌های شما، ضریب امنیت بیشتری پیدا می‌کند. از قدیم‌ هم گفتن که سرمایه ترسو بوده و فقط دنبال امنیت است.

شما وقتی امنیت دارید، یعنی امکان رشد سرمایه‌ را فراهم کردید. نیاز یه معامله‌گر به یاد گرفتن معاملات لحظه‌ای، مثل نیاز یه نویسنده به ادبیات برای نوشتن است!

قبلا گفتیم که معاملات لحظه‌ای یه اتفاق بالا به پایینه و ماهیت خودجوش نداره! دلایلش را قبلتر توضیح دادیم؛ اولا هدفمند و تحت هدایته دولت بوده و دوم اینکه دارای ساختار منسجم است.


ساختار معاملات لحظه‌ای چگونه است؟

حالا شاید این سوال پیش بیاید که شکل این ساختار چگونه است؟ کسانی که در هرم معاملات لحظه‌ای فعال هستند، چطوری از این ساختار سود می‌برند؟

آربیتراژها یا «مال جا به جا کننده‌ها» در این ساختار با عضویت در اتاق‌های مختلف معاملاتی، سود خودشان را از اختلاف قیمت‌ها در اتاق‌ها هنگام خرید و فروش بدست می‌آورند.

سود اتاقدارها هم از کمیسیون معاملات است. اتاقدار، به ازای خرید و فروش هر 100 گرم طلا داخل اتاق، کمیسیونی بین 5 تا 10 هزار تومانی دریافت می‌کند.

این یعنی اتاقدارها فقط به تعداد و حجم معاملات اهمیت می‌دهند! چراکه از کمیسیون هر معامله سود کسب می‌کند. لذا اتاق‌های معاملاتی هیچ وقت به مشکل مالی برخورد نمی‌کنند. بر همین اساس است که گفته می‌شود، ساختار معاملات لحظه‌ای می‌تواند خودش را پا برجا نگه دارد.

وقتی که یک نظام به ساختار پایدار می‌رسد، نیاز دارد که جامعیت هم داشته باشد. لذا اتاق‌های معاملاتی قابلیت معامله فیزیکی طلا هم دارند. مثلا 100 گرم طلا خریدی و به هردلیلی قصد فروش نداری؛ شما می‌توانید آن 100 گرم طلا را از اتاق درخواست کنید.

زمان‌بندی فعالیت اتاق‌های معاملاتی

نکته بعدی این است که نحوه کارکرد اتاق‌های معاملاتی به صورت، روزانه، هفتگی و ماهیانه‌ است. فرق این ادوار زمانی در نحوه تسویه‌ مالی است.

اتاق‌ها یا روزانه و حوالی ساعت 1 تا 1:30 ظهر یا هفتگی و حوالی ساعت 1 تا 1:30 ظهر شنبه‌ها و یا ماهیانه حوالی ساعت 1 تا 1:30 ظهر اول هر ماه تسویه حساب می‌کنند.

تسویه هم به معنای این است که معاملات باز هر معامله‌گر داخل اتاق در زمان مقرر، روی همون مبلغ تثبیت و نرخ تسویه بسته می‌شود.


شرط لازم تسویه حساب این است که همه معامله‌گرها در اتاق، هنگام ورود یه مبلغ ودیعه‌ای رو پیش اتاق‌دار بگذارند تا برای فعالیتشون در اتاق اعتبار کافی داشته باشند. نرخ ودیعه هم معمولا به این شکل است که اتاق‌دارها به ازای معامله هر 100 گرم طلا 1 تا 2 میلیون تومان ودیعه می‌گیرند.

تفاوت اتاق‌های معاملاتی با بنکداری‌ها

همین‌طور به ازای معامله 1 کیلو طلا باید چیزی حدود 10 میلیون تومان به اتاق‌دار ودیعه پرداخت کنید. البته نرخ دقیق این ودیعه‌ها در اتاق‌های مختلف نسبت به هم اختلاف‌هایی دارند.

این در حالی است که بنکداران برای هر یک کیلو طلا، مبلغ آنلاین و روز 100 گرم طلای آبشده را می‌گیرد . پس نرخ وجه تضمینی و ودیعه در اتاق‌های معاملاتی خیلی کمتر و به صرفه‌تر است.

نحوه معاملات به این شکل است که بعد از عضویت و پرداخت ودیعه، وارد معاملات می‌شوید. سود شما از فروش یا خرید نیز هنگام تسویه به حساب شما پرداخت می‌شود. که معامله در اتاق‌ها اصلا سخت و پیچیده نیست و نیازی به تکنولوژی و سواد خاصی ندارد.

جستجو