نقدینگی سیال بین بورس و سایر بازارهای مالی

پست شده توسط فرشاد اعظمی


تاریخ انتشار : 1399/6/11


نقدینگی سیال بین بورس و سایر بازارهای مالی


روزهای متوالی اصلاح بورس باعث شده که حجم زیادی از نقدینگی وارد سایر بازارهای مالی کشور شود. این در حالی است که دوباره تنور بازار مسکن داغ شده است.

همین باعث شده که حجم زیادی از نقدینگی متوجه این بازار شود. البته که این سریزشدن سرمایه به بازار مسکن نیز بی ارتباط با گرانی مجدد مسکن نبوده است.

کمایانکه طی 24 ساعت گذشته، حجمی از نقدینگی خروجی بورس به بازار ارز نیز تمایل پیدا کرده است؛ اتفاقی که قیمت دلار را امروز وارد کانال 24 هزار تومان کرد.

بنابراین بدیهی خواهد بود که طی چند روز آینده این رفت و آمد نقدینگی را در بازارها شاهد باشیم. دولت نیز در این میان نقشی مهمی را ایفا کرده و باید نقدینگی را به نحوی مدیریت کند.

سعید آگشته کارشناس بازار مسکن، وضعیت کنونی بورس را یک عامل مهم در وضعیت مسکن می‌داند. به گفته او، نقدینگی در شرایط فعلی بین مسکن و بورس در رفت و برگشت است؛ وضعیتی که به قول آگشته، دولت باید برای آن چاره‌ای اندیشه کند.

به ویژه آنکه بازار مسکن کمتر در اختیار دولت است. بنابراین دولت باید هرچه سریعتر برای این موضوع یک راهکار مدیریتی پیدا کند.

دولت می‌تواند فرمایشی نرخ طلا یا بورس یا حتی دلار را دستخوش تغییر قرار دهد. اما چنین قاعده‌ای درباره بازار مسکن صدق نمی‌کند. کمااینکه از ابتدا نیز دولت‌ها دخالت هدفمندی در مقوله بازار مسکن نداشتند. افزون بر این، بازار مسکن تاحدودی زیادی متاثر از موضوعات سیاسی و حتی بین‌المللی است.

آگشته با تاکید بر این گزاره اعتقاد دارد، هر اتفاقی ممکن است منجر به جذب نقدینگی در بازار مسکن شود؛ اتفاقی که در نهایت افزایش قیمت مسکن را به همراه دارد.


آگشته یکی از علل نوسانات اخیر مسکن را غیرفعال بودن گزینه‌های جایگزین اقتصادی در کشور می‌داند. بازار مسکن در کنار طلا، ارز ، بورس و خودرو جز معدود بازارهای پرطرفدار کشور است.

بنابراین نقدینگی سیال در جامعه مقصدی جز این چند بازار محدود ندارد. نقدینگی گاهی به بورس گسیل می‌شود؛ گاهی به مسکن تمایل پیدا می‌کند و … .


پیش‌بینی‌ها در بازار مسکن حکایت از آن دارد که این بازار همچنان دستخوش تغییرات در حجم معاملات و نقدینگی خواهد بود. آگشته توصیه می‌کند که دولت برای مدیریت بازارها، اقتصاد کشور را به صورت پکیج در نظر بگیرد.

این نگاه باعث می‌شود که دولت به مجموعه منظمی از سیاست‌های داخلی و خارجی برسد. وگرنه التهابات مداوم از یک بازار به بازار دیگر منتقل می‌شود.

امروز بازارهای مالی کشور به رقبای جدی برای هم بدل شده‌اند. اگرچه که در این میان اعتماد عمومی نسبت به بازار مسکن بیشتر است ولی همچنان این رقابت ادامه دارد. بنابراین بعید نیست که در بلندمدت دوباره شاهد رشد چشمگیر بازار مسکن باشیم.


همچنانکه متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در شهر تهران از مرز 23 میلیون تومان گذشته است. بر اساس اعلام بانک مرکزی بازار مسکن در مرداد ماه گذشته نسبت به دوره مشابه 98 بیش از 77 درصد رشد داشته است. حجم معاملات در این بازه زمانی یک ماهه 9 هزار فقره بوده است

جستجو