ماشه‌ای که ترس را به بازار برگرداند

پست شده توسط علی هاشم


تاریخ انتشار : 1399/6/30


ماشه‌ای که ترس را به بازار برگرداند

هفته گذشته بورس وضعیتی را پشت سر گذاشت که می‌شد این حدس را زد که بازار از رفتارات هیجانی خارج شده و ترس در سرمایه‌گذاران بورسی به حد زیادی کاهش پیدا کرده و با چند کندل مثبت می‌توان انتظار بازگشت بازار به همان روند صعودی مورد انتظار را داشت.

همه‌چیز داشت خوب پیش می‌رفت تا اینکه در روز موعود حسن روحانی برای جشن ملی، ایالات متحده آمریکا اعلام کرد مکانیز ماشه را فعال کرده تا همین موضوع دوباره ترس را به بازار برگرداند و رفتارات هیجانی بازار به اوج خود برسد.

طبق برجام، فعال کردن مکانیزم ماشه از سوی آمریکا به این معنا است که تمامی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران دوباره فعال خواهد شد. تحریم‌هایی که در راستا محدودیت‌های تسلیحاتی و انرژی اتمی وضع شده و در کنار دیگر تحریم‌های آمریکا می‌تواند وضعیت سختی را بر ایران تحمیل کند.

اروپا در لباس دوست

در این بین کشورهای اروپایی با ارسال نامه‌ای به سازمان ملل، مخالفت خود را با فعال شدن مکانیزم ماشه اعلام کردند. آن‌ها این اقدام آمریکا را خلاف قانون و بدون اثر اعلام کردند. کشورهای اروپایی هنگام خروج آمریکا از برجام هم از ایران حمایت کردند و معتقد بودند طبق برجام به تعهدات خود پایبند خواهند ماند. البته که این حمایت‌ها فقط در حد حرف بود و در عمل اتفاق خاصی از سوی اروپا مشاهده نشد و با خروج آمریکا از برجام، ایران دچار چالش‌هایی شد.

قانون چه می‌گوید؟

طبق برجام، کشورهایی که در برجام حضور دارند می‌توانند مکانیز ماشه را علیه ایران فعال کنند. اما سوالی که پیش می‌آید این است که مگر آمریکا اعلام نکرد ما از برجام خارج شده‌ایم؟ کشوری که خود را از برجام خارج می‌داند چطور می‌تواند طبق قوانین آن یک رفتاری را انجام دهد؟ شاید وعده‌ی جشنی که روحانی داده دقیقا همین باشد که ایران در حال اثبات خروج آمریکا از برجام و غیرقانونی بودن فعال کردن مکانیزم است. باید دید این وعده قرار است مثل گشایش اقتصادی به دست فراموشی سپرده می‌شود یا خیر.

تاثیری که بورس گرفت

وضعیت بورس بعد از چندین روز اصلاح و رفتار هیجانی سرمایه‌گذران درحال بازگشت به یک روند منطقی و اصولی بود. به‌نظر می‌رسید که ترس عصبی و رفتار هیجانی فروکش کرده و جای خود را به رفتاری طبق اصول بازار داده. همه منتظر بودند تا بازار چند کندل مثبت دیگر بگیرد و مطمئن شوند قرار است بازار به بازی برگردد.

ناگهان اعلام خبر فعال شدن مکانیزم ماشه بازار را تحت تاثیر قرار داد. فارغ از این‌که آمریکا می‌تواند یا خیر و آیا قرار است این مکانیزم کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد یا نه، ناگهان رفتاری هیجانی در سهم‌هایی مشاهده شد که هم از نظر بنیادی وضعیت خوبی دارند و حتی از نظر تکنیکالی.

این رفتار، بازگشت بازار را به روندی که انتظار آن‌را داشتیم را در حال حاضر ممکن نمی‌کند. این‌که بازار بالاخره به آن روند خواهد رسید قطعی‌ست اما این‌که قرار است چه روزی این روند شروع شود را باید صبر کرد و دید اتفاقات سیاسی چه خواهد شد. اتفاقات سیاسی‌ای که در حال حاضر برای بازار تعیین تکلیف می‌کنند و باید دید این بازی‌ها تا چه زمانی قرار است ادامه پیدا کند.  

جستجو