نوسان قیمت جهانی طلا ادامه دارد

پست شده توسط فرشاد اعظمی


تاریخ انتشار : 1399/7/10


نوسان قیمت جهانی طلا ادامه دارد

تحلیلگران بازار جهانی پیش بینی می کنند نوسان قیمت طلا ادامه خواهد داشت. این امکان وجود دارد که این نوسانات حتی از دامنه 100 دلاری نیز فراتر برود.

نوسان قیمت‌ها در هفته گذشته باعث شد سرمایه گذاران به دنبال انتخاب یک استراتژی برای معاملات باشند. همزمان طلا در بالای مرز ۱۹۰۰ دلار فراز و فرود چشمگیری را تجربه کرد. هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار نیویورک ۴۲ دلار و ۳۰ سنت معادل ۲.۲ درصد افزایش پیدا کرد. سپس طلا در ۱۹۷۴ دلار و ۹۰ بسته شد و برای کل هفته ۱.۴ درصد افزایش ثبت کرد.


نوسانات تغییری نخواهد کرد

پیتر هاگ، مدیر معاملات جهانی کیتکو متالز در این باره گفته است که وضعیت نوسانات طلا تغییری نخواهد داشت. به گفته او، عوامل زیادی شامل ارزش بازار سهام، اظهارات اخیر رییس بانک مرکزی آمریکا و انتخابات ریاست جمهوری بر نوسانات تاثیر گذاشته است.


گفته می‌شود که نوسان قیمتها تا دسامبر ادامه خواهد داشت و معاملات را بی نهایت دشوار می کند. هر گونه خبری که اعلام می شود ممکن است باعث نوسان قیمتها شود. حالا هاگ به صعود قیمت اونس طلا به مرز ۲۰۰۰ دلار خوش بین است. چراکه اگر طلا بتواند در بالای این سطح مهم به صعود بیشتر ادامه دهد؛ افزایش قیمت بیشتری پیدا خواهد کرد.

تاثیر کرونا بر نوسانات طلا


اما سوال بزرگ این است که آیا روند تحکیم قیمت طلا به پایان رسیده است. دانیل گالی، استراتژیست کالای شرکت "تی دی سکیوریتیز" به کیتکو نیوز بحث شیوع کرونا را پیش کشیده است. او می‌گوید که طلا از زمان شیوع ویروس کرونا در یک روند صعودی بسر می برد. به گفته او، معامله گران الگوهای فنی را زیر نظر دارند. بنابراین اگر طلا بتواند قیمت ۲۰۰۰ دلار را بشکند، روند افزایشی آن قویتر خواهد شد.


از طرف دیگر نیز تحلیلگران هشدار دادند که معاملات بسیار اندک باعث نوسان شدید قیمتها خواهد شد. کوین گریدی، رییس شرکت فونیکس فیوچرز گفته است که معامله گران زیادی محتاط بوده‌اند. بنابراین معاملات اندک است. به گفته او، خریدهای زیادی بر مبنای فنی است.

طلا روز پنج شنبه ۳۰ دلار صعود کرد و سپس ۷۰ دلار ریزش پیدا کرد. این در حالی است که نوسان ۱۰۰ دلاری برای طلا معمول نیست. بسیاری از افراد در حاشیه بازار قرار گرفته اند و معاملات در هفته جاری از این هم کمتر خواهد بود. بنابراین نوسان قیمت تشدید می شود. لذا بسیاری از سرمایه گذاران در این شرایط، صندوق‌های ETF تحت پشتوانه طلا را به جای معامله طلا انتخاب کرده اند.

جستجو