عرضه خودرو در بورس کالایی

پست شده توسط علی هاشم


تاریخ انتشار : 1399/6/10


عرضه خودرو در بورس کالایی

با توجه به افزایش قیمت خودرو در بازار،پیشنهاد‌ات مختلفی برای این بازار ارائه شده که یکی از این پیشنهاد‌ات عرضه خودرو در بازار بورس کالاست. امیرحسین قاضی‌زاده، نایب رییس مجلس یکی از افرادی‌ست که چنین نظری دارد و با بیان ضعف در سیاست‌گذاری درست و راهبردی اعلام کرد: باید در کنار ملاحضات لازم و اقدامات موازی،خودرو را در بازار بورس کالا عرضه کنیم.

ضعف مدیریت در خودرو

یکی از مواردی که در کشور ما بطور گسترده،چه از طرف مردم و چه از طرف مسئولین،بسیار تاکید می‌شود، ضعف در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در جهت پیشرفت و جلب کردن رضایت مردم در تمامی زمینه‌ها است. یکی از این زمینه‌ها صنعت خودروست که  با توجه به اینکه خودروساز‌های بزرگ کشور از امکانات فنی و پیشرفته‌ای در تولید خودرو برخوردار هستند و سال‌ها در این صنعت فعالیت می‌کنند نمی‌توان گفت مشکل اصلی این کارخانه‎ها فنی یا علمی‌ست.

 مسئله‌ای که مردم بسیار بر روی آن تاکید دارند، تولید خودروهای بی‌کیفیت،گران قیمت و ناامن، آن هم بدون داشتن رقیب در بازار ایران است. در کنار این مشکلات باید به عرضه محدود از طرف خودروسازان که بر روی قیمت خودروهای داخلی اثر میگذارد نیز اشاره کرد.

مدیریت عرضه، راه حلی برای خودرو

قاضی‌زاده نیز معتقد است باید با ایجاد قوانین تشویقی و تنبیهی، سعی بر کنترل و مدیرت عرضه داشت و اگر این اتفاق را بتوانیم درست مدیریت کنیم، بسیاری از مشکلات قیمت خودرو حل می‌شود. همین محدود بودن عرضه، باعث اختلاف شدید بین قیمت کارخانه و بازار در خودروهای داخلی بوده و این موضوع ایجاد یک حس بد گمانی به دولت و صنعت خودرو در بین مردم شده که می‌توان با موج مثبت بورس و اعتمادی که در ماه‌های گذشته به این بازار مشاهده شده، با یک برنامه‌ریزی و نظارت دقیق، مشکلات بزرگی از این بازار را با عرضه در بورس کالا حل کرد و یک شفافیت از نظر قیمت، فروش، سود و عرضه در این صنعت ایجاد کرد.

نظر متخصصین برای عرضه خودرو در بورس

بسیاری از تحلیل‌گران و فعالین بازار بورس معتقد هستند که وقتی در این صنعت و در صنایع دیگر توانسته‌ایم با استفاده از بورس بسیاری از مشکلات را حل کنیم پس میتوان با عرضه خودرو در بورس کالا، این مشکل را هم حل کرد. هرچند در کنار آن برخی نیز بر این باور هستند  که عرضه خودرو در بورس کالا، یک بازو نظارتی بسیار قوی با پشتیبانی مقرراتی سختگیرانه دارد و در صورت عدم مدیریت درست، قطعا این عرضه تبدیل به یک آفت در بازار خودرو می‌شود و ترجیح می‌دهند چنین اتفاقی رقم نخورد. در نهایت باید دید عرضه خودرو در بورس کالا، تنها یک ایده در بین تحلیل‌گران بوده و یا دولت و مجلس برای حل کردن مشکلات خودرو یک تصمیم جدی و برنامه‌ریزی درست گرفته‌اند و عرضه خودرو در بورس کالایی یکی از این برنامه‌ها از طرف این دو قوه است. با توجه به نکاتی که نایب رییس مجلس به آن اشاره کردند هیچ بعید نیست که مجلس شورا اسلامی چنین تصمیمی را داشته باشد و باید دید دولت نیز با آن‌ها همراه می‌شوند و یا این موضوع به یک چالش جدید بین این دو قوه تبدیل می‌شود.

جستجو