سیگنال‌های ارزی رییس بانک مرکزی

پست شده توسط فرشاد اعظمی


تاریخ انتشار : 1399/6/4عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی پیشنهاد حذف ارز 4200 تومانی و پرداخت مابه التفاوت آن را داده است. پیشنهاد او پرداخت این ما به التفاوت به اقشار ضعیف است.

اهمیت این پیشنهاد از آنجایی است که شاید منجر به تغییر بهای یارانه شود. همچنین احتمال می‌رود که در آینده نزدیک نرخ دلار تغییر کند؛ تغییری که عملا نرخ کالاهای اساسی را دگرگون خواهد کرد.

رییس بانک مرکزی گفته که از ابتدا با ارز 4200 تومانی مخالف بوده است. همتی اصرار دولت را دلیل این تصمیم دانست. واردات کالاهای اساسی با قیمت مناسب بهانه‌ای بوده که آن زمان دولت بر آن تاکید داشت.

سال گذشته بالغ بر 15 میلیارد دلار، کالای اساسی با ارز 4200 تومانی وارد شده است. همتی می‌گوید اگر مساله توزیع حل شود، حذف ارز 4200 تومانی امکان‌پذیر خواهد بود. همتی اولویت اول بانک مرکزی را حفظ ارزش پول ملی می‌داند. چراکه این مهم به تولید ملی و رشد اقتصادیو گسترش صادرات و کنترل واردات کمک می‌کند.


همه این‌ها در حالی است که همتی از پیچیدگی و زمان‌بر بودن نظام بانکی گلایه دارد. به ویژه آنکه طی سالیان گذشته بانک‌هایی ناتراز بودن وضعیت مالی، باعث ایجاد التهابات و نقدینگی افسارگسیخته‌ای شده بودند.

گفته می‌شود که نمایندگان مجلس برای اصلاح نظام بانکی، طرحی را تدوین کردند. اما همتی اعتقاد دارد که این طرح نیازمند هماهنگی و همکاری بین پاستور و بهارستان است. او البته اجرای درست ضوابط مالکیت بانک‌ها را چاره دیگر بحث اصلاح نظام بانکی می‌داند.

رونق اقتصاد غیرنفتی

یکی از چالش‌های جدی امروز اقتصاد کشور، بحث پرداخت ویعه مستاجران است؛ چالشی که البته با مشکل کسیری بودجه دولت رو به روست. همتی در این خصوص گفته که این پیشنهاد با اعتبار 75 هزار میلیارد تومان مطرح شده است. به گفته او، بخشی از این اعتبار به خانوارها و کسب و کار آسیب دیده اختصاص پیدا کرد. مابقی منابع این طرح به اعتبار 20 هزار میلیارد تومان به موضوع کمک ودیعه مسکن اختصاص پیدا کرده است.


همچنین در سال جاری شاهد رشد 67 درصدی ارائه تسهیلات به دلیل خدمات بانک‌ها به آسیب‌دیدگان کرونا بودیم. همتی این نرخ رشد را یک رکورد بی‌سابقه می‌داند. همتی در عین حال کاهش نرخ سود سپرده بانکی را مورد انتقاد قرار داده است. انتقادی که همتی آن را بی‌ارتباط با تصمیمات بانک مرکزی دانسته و دولت را خطاب قرار می‌دهد.

بازداشت دو گروه به جرم عدم بازگشت ارز صادراتی

بحث عدم بازگشت ارزهای صادراتی از جمله دیگر چالش‌ها و مشکلات مهم اقتصادی امروز کشور است. طی 2 سال گذشته بالغ بر 27 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات به کشور بازنگشته است. همتی در توضیح دلایل این اتفاق به موارد مختلفی اشاره می‌کند.

اول، افرادی که محروم و بعضا کارتن‌خواب که مورد سواستفاده قرار گرفتند. دوم، افرادی که با سواستفاده از مدارک افراد محروم، ارزی را برنگرداندند. این افراد بالغ بر 6 میلیارد و 800 میلیون یورو را برنگرداندند. از 250 نفری که در این پرونده بازداشت شدند، 70 نفر محروم و کارتن خواب بودند. همتی در این خصوص از قوه قضاییه و نهادهای نظارتی خواستار همکاری شده است.

انتقاد از حجم بالای قاچاق


همتی می‌گوید که ما فقط از افرادی که بالای یک میلیون دلار تعهد ارزی دارند، تقاضای بازگشت ارز کردیم. اما هنوز 20 میلیارد دلار ارز به کشور بازنگشته است. این افراد یا از بازگرداندن ارز امتناع کرده یا ارزها را خرج کرده و یا با آنها کالای قاچاق وارد کرده‌اند.

همتی حجم گسترده واردات کالای قاچاق را دلیل ناتوانی بانک مرکزی در کنترل بازار ارز می‌داند. هرچند که بانک مرکزی لیست تمام افرادی که ارز بازنگرداندند را در اختیار دارد؛ افرادی که به گفته همتی، حتی تولیدکننده هم نبودند.

سیاست‌های بانک مرکزی برای مهار تورم

بانک مرکزی در سال جاری از 334 هزار میلیارد تومانی تسهیلات ارائه کرده است. 61 درصد از این تسهیلات به سرمایه در گردش اعطا شده است که چنین رویکردی به تقویت تولید کمک می‌کند. همتی اعتقاد دارد که با مهار تورم می‌توانیم به جهش تولید و رونق چرخه تولید و رشد نرخ تولید ناخالصی کشور دست یافت.

جستجو