چرا مردم طلا و ارز را به عنوان سرمایه گذاری انتخاب می‌کنند؟

پست شده توسط علی هاشم


تاریخ انتشار : 1399/6/13


چرا مردم طلا و ارز را به عنوان سرمایه گذاری انتخاب می‌کنند؟

در کشوری که ثبات اقتصادی در آن وجود نداشته باشد مردم برای حفظ دارایی و سرمایه‌گذاری بدون ریسک به سراغ خرید فلزات گران‌بها و ارزهای رایج سایر کشورها روی می‌آوردند تا با یک حاشیه امن برای سرمایه خود عمل کنند.

بازار طلا در جهان

بعد از برخی مشکلات اقتصادی در آمریکا و تصمیمات اتخاذ شده توسط بانک مرکزی این کشور، شاهد افزایش قیمت طلا در بازار جهانی بودیم. نه تنها طلا بلکه در چند ماه اخیر بازار فلزات گران‌بها دیگر نیز با رشد چشمگیری روبرو شدند. هرچند در روزهای اخیر و با انتشار آمار اقتصادی آمریکا و کمی امید به بهبود وضعیت، طلا کمی ارزان شد اما نوسانات قیمت طلا در این مدت بسیار زیاد بود و شاید بتوان گفت بهترین دوران برای نوسانگیرهای طلا بود.

خرید طلا دست دوم

مردم ایران به دلیل عدم ثباتی که در اقتصاد شاهد هستند برای سرمایه‌گذاری بلند مدت به سمت خرید طلا و سکه روی آوردند. این اتفاق با ریزش‌های بورس با سرعت بیشتری انجام شد و برخی از مردم این اتفاقات را سیگنالی برای یک تورم دیگر در پاییز تلقی کردند. اما سرمایه‌گذاری در طلا باید با یک دیدگاه مشخص شروع شود. باید بدانید دقیقا چه چیزی از این سرمایه‌گذاری می‌خواهید؟

 فقط به دنبال حفظ سرمایه هستید یا می‌خواهید بیش از سایر بازارهای مالی سود کنید؟ چنین مسائلی است که باید قبل از خرید طلا در نظر گرفته شود. شاید به همین دلیل باشد که در چند هفته اخیر مردم به سمت خرید طلا دست دوم علاقه بیشتری نشان دادند. خرید طلا دست دوم از دردسر و افت قیمت کمتری‌ برخوردار است و شاید این رفتار آن هم بعد از ریزش‌های بورس یک سیگنال از طرف مردم باشد برای آنکه اعتماد خود را نسبت به بازار بورس از دست داده‌اند.

تقاضا برای دلار افزایش پیدا کرد

در کنار طلا باز هم بازار ارز با تقاضا بسیار زیاد مواجه شد و مردم برای خرید دلار دیگر ارزهای رایج اقدام کردند. البته دولت با پیش‌بینی چنین تقاضایی به سرعت در جهت کنترل قیمت وارد شد و شروع به عرضه کرد تا دوباره شاهد افزایش قیمت سریع در ارز نباشیم. حمایتی که باید دید تا کجا ادامه دارد.

مردم به بورس بازخواهند گشت؟

همه چیز به اینکه بورس تا چه حد می‌تواند دوباره اعتماد مردم را جلب کند بستگی دارد. از همان ابتدا ورود مردم به بورس شاهد ایجاد جو روانی بدی بودیم برای این بازار. عده‌ای سعی می‌کردند به مردم القا کنند دولت با ایجاد یک حباب سعی دارد سرمایه مردم را جمع‌آوری کند. شایعاتی که در حال حاضر در بین مردم تا حد زیادی به یک باور تبدیل شده و شاید سخت باشد تا دوباره آن‌ها را به حضور در بورس امیدوار کرد.

جستجو