ریپل؛آینده‌ای مبهم

پست شده توسط علی هاشم


تاریخ انتشار : 1399/6/10


ریپل؛آینده‌ای مبهم

ریپل یکی از ارزهای دیجیتال است که جایگاه سوم از نظر حجم مبادلات را در اختیار دارد. عده‌ای آینده این رمز را مبهم و تحلیل ناپذیر میدانند.

تحلیل ریپل

اگر بخواهیم ریپل را طبق اصول و تعاریف موجود در بازارهای سرمایه‌گذاری تحلیل کنیم شاید عددی چندین برابر ارزش فعلی این ارز را بتوان برای سال 2025 در نظر گرفت. عددی که برخی آن را در حدود 80 دلار در نظر می‌گیرند و عده دیگر این عدد را یک خوش‌خیالی و بیش از حد توان این ارز می‌دانند. چیزی که مشخص است،ارزش تحلیلی ریپل به بیش از 20 دلار تا چند سال آینده می‌رسد اما تا چه میزان می‌توان به این اعداد اعتماد داشت و آن‌ها را صحیح دانست؟

ارز دیجیتال،جوان نابالغ

بسیاری از تحلیل‌گران بر این باور هستند که نمی‌توان ارزهای دیجیتال را همانند دیگر بازارها تحلیل کرد چرا که این ارزها هنوز جوان هستند و مسیر و چالش‌های متفاوتی را تجربه می‌کنند. افت شدید قیمت و جهش ناگهانی ارزش این ارزها نیز به همین دلیل است. هرچند این حرف را نمی‌توان به این شکل برداشت کرد که به هیچ وجه ارزهای دیجیتال امکان تحلیل ندارند، اما نمی‌توان بطور بلند مدت هم به این تحلیل‌ها تکیه کرد. هر لحظه ممکن است ارزی با قوانین و تصمیمی جدید روبرو شود که در مسیر، آینده و نوع فعالیت آن بسیار اثر می‌گذارد.

ریپل و چالش‌ها پیش‌رو

به هیج وجه سعی در این نداریم که شما را نسبت به این ارز یا دیگر ارزهای دیجیتال بدبین کنیم. در اینکه آینده ارزهای دیجیتال بسیار مثبت است؛ و جهان باید به سمت تغییر نظام مالی و استفاده از این ارزها به عنوان جایگزین پول‌های سنتی برود شکی نیست، اما این ارزها باید چالش‌های خود را نیز حل کنند تا بدانیم با چه ارزی در چه سیستمی طرف هستیم. ریپل به عنوان سومین ارز دیجیتال از نظر حجم معملات، در برنامه‌های خود حضور در سیستم بانکی برخی کشورها را گنجانده که این می‌تواند برای ما سوال ایجاد کند که این ارز با این تصمیم چگونه قرار است تغییرات مداوم قیمتش را کنترل کند؟ کدام سیستم بانکی حاضر به استفاده از ارزی برای تراکنش‌های خود می‌شود که ممکن است در عرض چند ساعت، ارزشش چندین برابر بیشتر یا کمتر شود؟ چنین مسائلی ایجاد ابهامات و چالش‌هایی برای علاقه‌مندان به حوزه ارزهای دیجیتال می‌کند.

ریپل به سمت استیبل کوین شدن؟

شاید در ابتدا این حرف کمی غلط به نظر برسد، چرا که مفهوم استیبل کوین برای ارز دیجیتالی به کار می‌رود که دارای پشتوانه‌ای باشد. برای مثال تتر همواره قیمتی برابر با دلار و تتر گلد برابر با مقدار مشخصی از طلا است و سعی در این دارند که خود را بدون هیچ‌گونه تفاوت با طلا و ارزهای رایج معرفی بکنند (البته بدون در نظر گرفتن اندکی نوسان در ذات این ارزهای دیجیتال). پس استفاده از واژه استیبل کوین برای ارزهایی مثل ریپل که هیچ پشتوانه‌ای از نظر ارز رایج یا کالا برای توجیه ارزش خود ندارند شاید کمی غلط به نظر برسد، اما به‌تازگی شاهد برخی نظرات متفاوت در مفهوم استیبل کوین هستیم. این نظرات به این گونه هستند که این ارزها برای حضور دائمی در یک سیستم مالی باید یک ارزش تقریبی داشته باشند و از رفتارهای منطقی برای تغییر در ارزش برخوردار باشند دقیقا شبیه به رفتارهای دلار و یورو تا بتوان بطور مداوم از آن‌ها استفاده کرد. شاید به همین دلیل است که ریپل با وجود تحلیل‌های بسیار، در اکثر مواقع بین دو عدد در حال نوسان است تا این سیگنال را بدهد که من چنین دامنه ارزشی دارم و می‌توان روی استفاده مداوم از من حساب کرد. البته این حرف فقط و فقط یک نوع نگرش است و از آنجایی که ارزهای دیجیتال همواره در حال سورپرایز کردن دیگران هستند نمی‌توان گفت بطور قطعی درست است. باید دید در ادامه ریپل قید حضور در سیستم‌های مالی را میزند و به ارزش‌های خیلی خیلی بالاتر میرسد و یا با تغییر نگرش، در ادامه روند خود به یک ارز دیجیتال با نوسان معقول تبدیل می‌شود.

جستجو