درسی از رفتار حقوقی های بورس

پست شده توسط علی هاشم


تاریخ انتشار : 1399/6/11


درسی از رفتار حقوقی های بورس

قدیمی‌های بازار بورس به رفتار سهامداران عمده و حقوقی‌ها آشنایی کامل دارند اما ممکن است تازه ‌واردها دچار فریب از طرف این افراد شوند. فریبی که باعث ضرر یا از دست دادن یک سهم خیلی خوب در ابتدا رشد می‌شود.

خرید و فروش با حقوقی

دورانی که تازه‌واردها به واسطه سودهای زیاد بورس تصمیم به حضور در این بازار گرفتند یک سری رفتارهایی از خود به عنوان قوانین مطرح کردند که شاید خیلی از مواقع باعث ضرر اصلی آن‌ها شد. در این بین برخی همچنان بر این رفتارها پافشاری دارند و برخی دیگر به فکر آموزش و رفتار اصولی افتادند.

یک تفکر در بین سهامداران وجود داشت که وقتی سهامدار عمده دست به فروش می‌زند و یا اینکه یک شرکت حقیقی وارد سهمی می‌شود پس ما هم باید آن را تحت عنوان یک سیگنال بزرگ برای خرید و فروش در نظر بگیریم.

بسیاری از افراد بودند که فقط به رفتار حقوقی توجه می‌کردند و چون روزهای ابتدایی ورود خود با سود مواجه شدند فکر کردند چنین استراتژی‌ای درست و منطقی‌ست و دلیلی برای هزینه آموزش نمیدیدند.

این افراد از توجهی به این موضوع نداشتند که بازار بدون دقت به تصمیمات آن‌ها حرکت می‌کند و انتخاب این استراتژی صرفا یک شبه علم بود تا یک منطق درست و اصولی در بازار بورس.

اصول و منطق در بورس

حالا که بازار منفی شده این عده که هنوز معتقد هستند بهترین استراژی را برای حضور در این بازار انتخاب کرده و حالا تصمیم به خروج دارند و عده کمی هستند که به اشتباه خود پی بردند. آن‌ها با کمی مطالعه و حساسیت برای بازاری که میخواهند سرمایه خود را به آن بسپارند فهمیدند باید بصورت علمی در بورس و بازارهای دیگر مثل طلا حضور پیدا کنند. این همان نگاه منطقی و اصولی به بورس است که آن‌را یک بازار با ویژگی‌های منحصر به فرد و اقتصادی می‌داند و نه یک ماشین چاپ پول بدون زحمت.

بازی حقوقی‌ها

سهامداران عمده و حقوقی‌های یک سهم با سرمایه کلان و خیلی سنگینی در بازار حاضر می‌شوند و قطعا برای سرمایه خود بهترین مسیر را انتخاب می‌کنند. آن‌ها به خوبی می‌دانند در نقاط بحرانی چه رفتاری نشان دهند و یا حتی چه مواقعی در بازار بحران ایجاد کنند.

خیلی از اوقات ما با تحلیل کاملا درست تصمیم به خرید یک سهم می‌گیریم ولی بعد از گذشت مدت زیادی هیچ رشدی نمی‌بینیم و شاید حتی برای چندین روز کاهش قیمت در سهم را شاهد باشیم. اینجور مواقع همان حقوقی‌ها هم می‌دانند این سهم وضعیت بسیار مطلوبی برای آینده دارد و قطعا علاقه دارند سود مناسب از این سهم را آن‌ها ببرند.

در چنین مواقعی آن‌ها اقدام به خرید سنگین می‌کنند ولی با محدود کردن عرضه باعث می‌شوند قیمت سهم دچار نوسان و کاهش شود. کلافه شدن یک سهامدار حقیقی و با سرمایه کم، باعث می‌شود به آینده سهم بدبین شود و حاضر باشد با قیمت پایین دست به فروش سهم خود بزند و خریدار این سهم با قیمت پایین همان شرکت حقوقی‌ست تا بتواند سهم مورد نظر را با قیمتی کمتر از ارزش واقعی بخرد و بیشتر سود کند.

گاهی نیز یک سهم دیگر ارزش ندارد و حتی قیمتش به بیشتر از ارزش واقعی رسید. چنین سهمی دیر یا زود دچار افت قیمت می‌شود. شرکت‌های حقوقی تصمیم به خروج از این سهم دارند ولی با قدرت مالی و تاثیر روانی‌ای که می‌توانند ایجاد کنند قطعا به دنبال سود بیشتری هستند.

آن‌ها دست به خریدهای بسیار زیاد می‌زنند و همین افزایش تقاضا باعث افزایش قیمت سهم می‌شود و موقع مناسبی‌ست تا حقوقی سهم با رسیدن به سودی که در نظر داشته خارج شود.

کد به کد در سهام

حقوقی برای رسیدن به خواسته‌های خود دست به اقدامات مختلفی می‌زند که یکی از آن‌ها کد به کد است. کد به کد یعنی پشت این خرید و فروش یک نفر قرار دارد. سهامدار حقوقی با داشتن چندین کد حقیقی خود را به عنوان یک سهامدار معمولی جا می‌زند و با خرید و فروش در قیمت‌های مختلف و بالا و پایین کردن حجم در سهم سعی می‌کند میزان عرضه و تقاضا را به کنترل خود در بیاورد. این عمل در اصل همان جیب به جیب کردن از طرف سهامدار حقوقی‌ست که سهامداران تازه‌ وارد بدون اطلاع از چنین رفتاری دچار بازی می‌شوند.

هر بازاری بازیگر خود را دارد

وجود چنین رفتارهایی نه فقط در بازار بورس، بلکه در دیگر بازارها مثل طلا،دلار و... هم وجود دارد و نمی‌توان بدون اشراف به چنین بازی‌هایی به سمت سرمایه‌گذاری رفت. ایجاد نوسان در قیمت طلا یکی از معروف‌ترین بازی‌ها برای دریافت سود در مدت کوتاه است.

شاید به نظر چنین اتفاقی بسیار پیچیده باشد ولی اینطور نیست. نگاه علمی به بازارهای مالی و سعی در دیدن آموزش در کنار تجربه کردن قطعا شما را به یک آدم کاربلد تبدیل می‌کند و می‌تواند باعث شود که شما هم متوجه این بازی‌ها شوید و همراه با آن سود دریافت کنید.

جستجو