دلایل روزهای منفی بورس

پست شده توسط فرشاد اعظمی


تاریخ انتشار : 1399/6/20


دلایل روزهای منفی بورس


بازار بورس و سرمایه چند هفته‌ای است که در تلاطم و افت و خیز قرار داردغ اتفاقی که البته بی‌ارتباط با سایر بازارهای مالی کشور نبوده است و به تناوب تاثیر گذار و تاثیرپذیر از سایر اتفاقات بوده است.

بسیاری از معامله‌گران و سهامداران همچنان نگران آینده بازارهای کشور هستند و این نگرانی وجود دارد که فعلا هیچ کدام از بازارها به این زودی‌ها به ثبات نرسند.

برخی این تغییر و تحولات را ناشی از سقوط بازار بورس در دوران اصلاح دانسته و برخی دیگر سقوط بازار بورس را نتیجه تلاطم دیگر بازارهای مالی کشور می‌دانند.

حال آنکه، کاهش مداوم شاخص بورس در هفته‌های گذشته، خروج ده‌ها میلیارد تومان پول از این بازار به مقصد بازارهای موازی را داشته است.

در این بین، مسئولان وزارت اقتصاد و سازمان بورس تلاش کردند حقوقی‌های بزرگ بازار سرمایه را به حمایت جدی از بورس وادار کنند؛

اما حمایت‌های نصفه و نیمه از بازار، نتوانست سرعت ریزش شاخص بورس را کاهش دهد و همین موضوع انتقادات شدید فعالان و کارشناسان بازار سرمایه را در پی داشته است.

شایان زهراکار در این خصوص معتقد است که برغم انتظاراتی که میرفت، بازار بورس به روزهای مثبت نرسید.

او یکی از دلایل این مساله را عدم حمایت از بازار می‌داند. به گفته او، مشخص است که نوع فروش سهام در هفته جاری، متعلق به افراد حقیقی و جدیدالورود بازار نیست بلکه این نوع فروش‌ها، دست‌کاری در روند بازار است.

او معتقد است که، ارکان بالا تمایل به انجام اصلاحات داشتند اما نتوانستند جلوی ادامه اصلاح را بگیرند و ادامه اصلاح، تبدیل به ریزش فاجعه‌باری شد و در نتیجه 500 هزار واحد از شاخص بازار در عرضه کمتر از یک ماه کاسته شد.

مشخصا دولت نبایستی با سردادن وعده‌های بیهوده، بیش از این سهام‌داران خرد را متضرر کند. چرا که با افت بازار سرمایه پول به سمت سایر بازارهای موازی می‌رود چنانکه در ماه گذشته دیدیم نقدینگی از بازار سرمایه به سمت بازار خودرو و ارز سرازیر شد.

زهراکار در این خصوص معتقد است که با حمایت نقدی از محل صندوق توسعه ملی ممکن است نتیجه مثبتی را در بازار سرمایه ببینیم. لذا قرار بر این شده که این منابع در صندوق تثبیت بازار، سرمایه‌گذاری شود. البته اگر این حمایت هم مانند حمایت‌های یک ماه گذشته باشد هیچ اثر مطلوبی را در بازار نخواهیم دید.

البته بهتر است که در این دوره برای حمایت از بازار، باید صف‌های فروش جمع‌آوری شود و سپس خرید سنگین سهام شاخص‌ساز انجام شود تا اعتماد از دست‌رفته دوباره به بازار برگردد و نقدینگی مجددا به بازار هدایت شود.

جستجو