دارا دوم بازار را منفی کرد؟

پست شده توسط علی هاشم


تاریخ انتشار : 1399/6/17


دارا دوم بازار را منفی کرد؟

با توجه به عرضه دارا دوم و مهلت خرید این صندوق سرمایه‌گذاری دولتی، به نظر می‌رسد افراد برای خرید آن درحال فروش دیگر سهام‌های خود هستند و ممکن است همین موضوع باعث افت در بازار بورس در چند روز اخیر شده باشد.

با توجه به آنکه افراد درصورت خرید دارا دوم سهامدار شرکت‌های پالایشی مهمی می‌شوند و قیمت این سهم‌ها در دارا دوم مناسب‌تر از خرید معمولی در بازار بورس است خیلی از افراد تصمیم می‌گیرند برای پذیره نویسی و خرید این صندوق اقدام کنند.

اما با توجه به این موضوع که مردم در این چند ماه سرمایه بسیاری به بازار بورس منتقل کردند و سرمایه بیشتری ندارند یا اینکه با منفی بودن چند هفته‌ای بورس از اضافه کردن سرمایه می‌ترسند سعی می‌کنند از مقدار پولی که در خود بازار بورس دارند استفاده کنند. شاید به همین دلیل باشد که شاهد ریزش در برخی‌ از سهم‌های بزرگ و کوچک و خارج شدن پول از آن‌ها هستیم.

اتفاق جالبی که در این چند روز شاهد آن هستیم ریزش در قیمت برخی از سهم‌هایی است که عرضه اولیه هستند و خیلی از حضورشان در بازار بورس نمی‌گذرد ولی با ایجاد صف فروش و افت ارزش مواجه هستند. شاید علت خروج پول از سهم‌های عرضه اولیه و یا خیلی کوچک که اتفاقا به حمایت خیلی زیادی احتیاج دارند و نباید در این روزها آن‌ها را تنها گذاشت، عرضه صندوق سرمایه‌گذاری دولتی پالایشگاه‌ها یا همان دارا دوم است.

 برای قضاوت نسبت به این موضوع اندکی زمان لازم است تا در چند روز آینده ببینیم چه حمایت‌هایی چه از طرف دولت و مجلس و چه از طرف خود سهامداران در بورس اتفاق خواهد افتاد تا بتوان دقیق‌تر نسبت به اتفاقات اخیر بازار بورس نظر داد. اتفاقی در بورس افتاده و هرروز دلایل مختلفی برای آن مطرح می‌شود که اتفاقا تمامی آن‌ها هم از منطق خوبی برخوردار هستند و برای صحت سنجی چنین نظراتی باید مدتی صبر کرد و دید کدام یک از تحلیل‌ها درست و منطقی‌تر از بقیه بود. تمامی تحلیل‌ها البته به آینده خوب بورس در آینده نزدیک اشاره دارند و این می‌تواند نوید خوبی برای این بازار باشد.

دولت برای خرید دارا دوم و دارا یکم 5 میلیون سقف تعیین کرده و اگر دارا یکم را نخریده باشید می‌توانید 5 میلیون در این صندوق سرمایه‌گذاری کنید.

جستجو