تاثیر محتوا کاربر ساز در کسب و کار آنلاین

پست شده توسط علی هاشم


تاریخ انتشار : 1399/6/18


تاثیر محتوا کاربر ساز در کسب و کار آنلاین

در گذشته ارتباط بین کسب‌وکار و مخاطب یا مشتری کاملا یک طرفه بود و شما تنها با یک شماره تلفن یا یک مغازه در ارتباط بودید نه بیشتر ولی این شیوه و مسیر مدتی‌ست دچار تغییراتی شده و دیگر نمی‌توان گفت ما فقط با یک شماره تلفن و یا مغازه ارتباط داریم.

عصر تکنولوژی

با پیشرفت تکنولوژی و همه‌گیر شدن فضا آنلاین در بین مردم آن‌ها این امکان را داشتند تا نظرات و عقایدی که دارند به راحتی به اشتراک بگذارند. مردم از زندگی خود فیلم تهیه می‌کنند، از مشکلاتشان توییت می‌زنند، برای عقاید خود بلاگ می‌نویسند و...

همین موضوع باعث شد ارتباط بین مردم و کسب‌وکارها نیز دچار تحول و پیشرفت شود. دیگر شما برای انتخاب یک محصول یا برند فقط تحت تاثیر تبلیغات نبودید. با خواندن نظرات و بررسی چند محصول متفاوت و تجربه‌های مختلفی که از آن دریافت شده دست به تصمیم‌گیری می‌زنید و می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

محتوا کاربرساز در سیاست‌های ما

UGC که از User Generated Content می‌آید مفهومی‌ست که در آن کاربران به تولید محتوا برای ما می‌پردازند. این محتوا می‌تواند یک کامنت باشد یا یک توییت یا یک هشتگ یا هر چیز دیگری. فقط باید در فضا آنلاین باشد و توسط یک کاربر غیرحرفه‌ای و به دور از چهارچوب‌های تولید محتوا این اتفاق رقم بخورد.

پس باید به صورت خیلی جدی برای کسب‌وکار سیاستی را در نظر بگیریم که محتوا کاربرساز حتما در آن یک جایگاه ویژه داشته باشد. این به کسب‌وکار بسیار کمک می‌کند تا  مخاطبان بیشتری جذب و درگیر کند.

مزایای محتوا کاربرساز

با جدی گرفتن این سیاست و استفاده درست از آن اعتماد بیشتری به برند شما به دست می‌آید. اعتمادی که ممکن است با خیلی چیزها نتوانید کسب کنید. هرچقدر هم محصول خوب، سایت خوب، اینستاگرام خوب داشته باشید ولی مخاطب نتواند بررسی کند که دیگران چه تجربه‌ای با شما داشته‌اند سخت به شما اعتماد می‌کنند.

از طریق UGC می‌توانید در پلتفرمی حضور داشته باشید که اصلا از آن بی اطلاع هستید و یا در سیاست‌های شما جایگاهی نداشته. شما تمام تمرکز خود را بر روی اینستاگرام قرار دادید و بدون آنکه در جریان باشید مشتری‌های شما با استفاده از توییتر از شما تعریف می‌کنند و مخاطب جدید به سمت شما می‌فرستند.

کشتن محتوای کاربر ممنوع

بعضی از کسب‌وکارهای وقتی نظر منفی یا انتقادی می‌بینند حس می‌کنند ممکن است باقی مشتریان را از دست بدهند و سعی می‌کنند نظر مخاطب را پاک کنند تا فقط نظرات مثبت دیده شود. چنین تفکری از پایه غلط است. اول از همه شما نظر را در صفحه خود پاک کردید ولی امکان این را دارید که در دیگر فضاها نیز در مقابل انتقاد این فرد قد علم کنید؟ چنین فردی با دیدن این برخورد به سرعت به سمت دیگر پلتفرم‌ها می‌رود و با ادبیاتی تندتر از قبل به شما حمله می‌کند. به این شکل شما هیچ‌وقت نمی‌توانید مشتری وفادار برای خود خلق کنید.

وقتی یک انتقاد یا نظر منفی می‌بینید باید قدرت مدیریت خود را به رخ بکشید. به‌سرعت دلیل انتقاد را جویا شوید و سعی کنید آن‌را رفع کنید. چنین چیزی ممکن است اول از همه به شما یادآوری کند در قسمتی از مجموعه مشکلاتی وجود دارد. سپس شما می‌توانید از یک مشتری ناراضی یک مشتری وفادار بسازید زیرا وقتی انقدر اهمیت به نظراتش را می‌بیند، می‌فهمد این برند برای مشتری ارزش زیادی قائل است.

هم‌زمان با این اتفاقات شاید یک فرد بخواهد برای اولین بار از شما خرید کند و انتقاد مشتری سابق و نحوه برخورد شما و حل کردن مشکل را ببیند و به این نتیجه برسد که حتی اگر بعد از خرید دچار مشکلی شد، این برند او را تنها نمی‌گذارد و به این نتیجه می‌رسد که شما انتخاب درستی هستید.

در نهایت باید در نظر بگیرید انتقادات دیگران برای شما خیلی مفید و سازنده خواهد بود و اگر به آن‌ها توجهی نداشته باشید قطعا در آینده نه چندان دور به مشکل خواهید خورد.

جستجو