تاثیرات مکانیزم ماشه بر بورس و سرمایه‌گذاری در ایران و پیشنهاد یک بازار

پست شده توسط علی هاشم


تاریخ انتشار : 1399/6/5


سرمایه‌گذاری در طلا بدون ذخیره فیزیکی با استفاده از ارزهای دیجیتال استیبل کوین

سالیان سال است که فضا اقتصاد ایران بطور دائم تحت تاثیر اتفاقات مختلف سیاسی قرار دارد و هر تنش و یا مشکلی باعث ایجاد ترس و دلهره در بین مردم میشود، اما نمیتوان بدون برنامه و تحلیل فقط به این اتفاقات نگریست و شاهد آب شدن سرمایه و دارایی خود باشیم. بورس در این مدت مورد اقبال فراوان مردم قرار گرفت و با سود‌های جذاب، باعث نگاه خیلی از مردم که تا قبل از آن هیچ آشنایی با فصا بورس نداشتند و یا خیلی موافق این بازار نبودند، به حضور و سرمایه‌گذاری در بورس شد. اما بعد از یکسری اتفاقات سیاسی در داخل ایران و تهدیدهای دانلد ترامپ رییس جمهور ایالت متحده آمریکا مبنی بر فعال کردن مکانیزم ماشه، باعث ایجاد نگرانی‌هایی بین مردم شد. شاید خیلی‌ها اطلاعاتی از مکانیزم ماشه و شیوه کار کردن این تهدید نداشته باشند اما همین که یک تهدید از طرف بزرگترین کشور مخالف ایران باشد کافیست تا مردم دچار نگرانی از آینده شوند.

مکانیزم ماشه چیست؟

مکانیزم ماشه به زبان ساده یعنی بازگشت تمامی تحریم‌های بین المللی بدون آنکه برای فعال شدنش نیاز به رای‌گیری داشته باشد و هر یک از اعضا دائم شورا امنیت سازمان ملل میتوانند اقدامات لازم برای حمله به ایران را فراهم کنند. با این وجود هنوز میتوان به این امیدوار بود که بتوان جلوی فعال شدن این مکانیزم توسط ایران یا دیگر کشورها گرفته شود اما نمیتوان تا آن موقع ترس و دلهره در جامعه را کتمان کرد.

اثرات تهدید ترامپ و پیشنهاد یک بازار

همین ترس و دلهره همزمان شد با اصلاح بازار بورس و نگرانی‌ها چند برابر شد تا خیلی از مردم تازه وارد به این بازار، با تصمیمات احساسی و بدون تجربه عمل کنند. چیزی که واضح است حق داشتن مردم و عدم اعتماد در شرایط بحرانیست ولی حرفی که بارها زده شده را دوباره تکرار میکنیم: کسی که تحلیل درست و علمی از بورس داشته باشد، ترسی از ریزش ندارد و احساسی عمل نمیکند. بعد از اینکه تهدید ترامپ کمی جدی‌تر شود مردم بخاطر ترس از تورم و جنگ و بخاطر رفتارهای احساسی در بورس به فکر حفظ سرمایه خود میوفتند و بطور معمول به سمت خرید دلار، سکه و طلا حرکت میکنند اما از خیلی از بازارهای سرمایه‌گذاری بخاطر عدم اطلاعات کافی غافل میشوند که یکی از این بازارها ارزهای دیجیتال هست. با ارزهای دیجیتال میشود هم طلا و دلار خرید که همان استیبل کوین است و هم با کمی قدرت تحلیل و ریسک‌پذیری به سمت خرید ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین، اتریوم، ریپل، کاردانو و... رفت. باید به این باور رسید که بورس پایان سرمایه‌گذاری نیست و حتی اگر به این بازار هیچ اعتمادی نداشته باشید میتوانید در بازارهای دیگر به سودهایی به مراتب جذاب‌تر هم رسید. در بازار ایران قیمت دلار و طلا همواره درحال افزایش است و شاید به همین دلیل مردم ترجیح میدهند به این سمت حرکت کنند اما نمیدانند اگر آموزش درست در کنار تحلیل قرار بگیرد میتوان هم از افزایش قیمت دلار سود کرد و هم در کنارش از افزایش قیمت ارز دیجیتالی خریداری شده. برای مثال در ابتدا بهمن ماه سال 98 دلار قیمتی در حدود 13 هزار تومان را تجربه میکرد و شاید خیلی وقت‌ها حسرت بخورید چرا در آن دوران دلار خریداری نکردید اما دقیقا در همان زمان بیت کوین در حدود 8 هزار و 700 دلار آمریکا قیمت داشت. دلار امروز با رشدی در حدود 75 درصد به قیمت 23 هزار تومان رسیده و در همین زمان هم بیت کوین با 35 درصد سود از 11 هزار و 600 دلار عبور کرده و تلفیق این دو سود میتوانست بسیار بسیار بیشتر و جذاب‌تر از دیگر سودها باشد. حالا به نظر شما یک فرد آموزش دیده در چنین شرایطی به سمت خرید دلار و طلا میرود و یا با کمی تحلیل و ریسک یک سرمایه‌گذاری دقیق انجام میدهد؟

جستجو