بورس دستوری ریزش ساخت؟

پست شده توسط علی هاشم


تاریخ انتشار : 1399/6/22


بورس دستوری ریزش ساخت؟

تعیین سیاست و دستوری عمل کردن در بورس یکی از موارد مورد بحث بین کارشناسان بورسی‌ست که آیا نیاز است دولت و مجلس به بورس کمک کنند یا این کمک‌ها باعث می‌شود بازار از مسیر منطقی خود خارج شود و به ضرر همگی تمام شود.

جمع کردن پول

برخی منابع موثق اعلام کرده‌اند دولت برای مثبت بودنن بورس دستوراتی صادر کرده و همین دستور‌ها باعث ریزش بورس شده. شرکت‌ها و بانک‌های بزرگ برای اینکه بتوانند دستور دولت را اجرا کنند نیاز داشتند برای مدتی با ایجاد یک اصلاح، سرمایه مورد نیاز برای این دستور را فراهم کنند. البته همه این حرف‌ها در حد یک گمانه‌زنی و حدس از خبر درز شده است.

دستور دولت چه بود؟

دولت برای جلوگیری از نگرانی مردم و ایجاد یک فضا اقتصادی مناسب دستور داده است که بورس باید قبل و بعد از انتخابات آمریکا وضعیت مناسبی داشته باشد. علت این دستور این است که دولت نمی‌خواهد ترس از این انتخابات باعث ایجاد مشکلاتی شود و از طرف دیگر دنبال این است که سیگنالی را به دیگران منتقل کند که با وجود تحریم و دشمنی‌های آمریکا، اقتصاد ایران به خوبی در مسیر خود حرکت می‌کند.

چنین دستوری شاید برای ایجاد زیرساخت و برنامه‌ریزی مناسب صادر شده باشد، ولی در این مدت کم و شاید عدم امکان ایجاد چنین فضایی، بسیاری از شرکت‌های بزرگ و تصمیم‌گیران بورسی را به سمت یک راه میانبر برده است.

میانبری که به‌نظر می‌رسد ایجاد اصلاح در بازار و جمع کردن پول از سطح بازار است. البته بازار بورس نیاز به اصلاح داشت و شاید این شرکت‌ها با استفاده از موقعیت مناسب برای اصلاح، برای اجرایی کردن دستور خود دست به کار شدند.

بورس دستوری چه می‌شود؟

با هر بالا و پایانی در بازار بورس حرف، نقد و نظر بین کارشناسان شروع می‌شود. بورس که بالا می‌رود عده‌ای شروع به تعریف و تمجید می‌کنند و عده‌ای هم به نقد می‌پردازند که این سیاست‌ها در آینده ضربه می‌زند. با منفی شدن بازار برخی از کارشناسان شروع به درخواست از دولت و مجلس برای حمایت می‌کنند. دولت هم سعی می‌کند با ایجاد سیاست‌هایی به این درخواست‌ها پاسخ دهد ولی برخی دیگر از کارشناسان باز هم چنین دخالتی را به ضرر بورس می‌دانند. آن‌ها از نظر اقتصادی هرگونه دخالتی را به ضرر بازار می‌دانند و آن را همچون مسکنی می‌دانند که به مرور باعث وخیم‌تر شدن وضعیت می‌شود. درمان اصلی بورس از نظر این کارشناسان واگذاری بازار به عرضه و تقاضا و عدم هرگونه دخالتی است. درمانی که به نظر نمی‌رسد در ایران خیلی قابل اجرا باشد.

حال با وجود چنین نظرات و نگرش‌هایی باید دید آیا منابعی که چنین مسئله‌ای را مطرح کرده‌اند آیا تمام واقعیت را گفته‌ یا کارشکنی‌های خود را به گردن دولت انداخته‌اند. همچنین باید صبر کرد و دید چنین دستوری با موفقیت اجرا می‌شود و دوباره شاهد روند خوب طولانی مدت در بورس ایران هستیم یا خیر.

انتخابات آمریکا

انتخابات آمریکا در آبان ماه امسال با رقابت اصلی بین دانلد ترامپ و جو بایدن قرار است برگزار شود. هرچند ترامپ تمام تلاش خود را برای به تعویق انداختن انتخابات به کار گرفته اما به‌نظر نمی‌رسد بتواند در این امر موفق شود. انتخاباتی که رقابت آن خیلی وقت است شروع شده و قطعا در وضعیت ایران هم تاثیر خواهد داشت.

جستجو