بورس در راه سقوط یا پرواز؟

پست شده توسط علی هاشم


تاریخ انتشار : 1399/6/10


بورس در راه سقوط یا پرواز؟

چند ماهی‌ست با تشویق‌های دولت، سرمایه‌های زیادی به سمت بازار بورس روانه شده. در نگاه اول این هجوم سرمایه به بازار بسیار مطلوب و مفید می‌آید اما از طرف دیگر، مشکل عدم اطلاعات درست و رفتار‌های هیجانی باعث بروز برخی مشکلات برای عده‎ای شده. عده‌ای که بدون هیچ آموزشی خیال سود در بورس داشتند و با هر تغییر قیمتی تحت تاثیر احساسات قرار می‎گرفتند.

ریزش یا اصلاح؟

هفته گذشته، یک هفته بسیار حساس و مهم برای بازار بورس بود. هفته‌ای که با شاخص منفی آغاز و با شاخص مثبت بسته شد. اما اینکه روزهای منفی، اصلاح در بازار بود و یا ریزش بحثی‌ست که در بین کارشناسان ایجاد یک اختلاف نظر کرده. دسته‌ای از کارشناسان بورسی، با بیان اینکه اصلاح یک مسئله همیشگی و جدا نشدنی از بورس است، این اتفاقات را کاملا طبیعی و منطقی قلمداد کردند اما در مقابل عده‎ای معتقد بودند این اتفاقات بیانگر یک ریزش در بازار است و روزهای مثبت بازار فقط و فقط یک پولبک است و باید منتظر ریزش بازار بود.

اختلاف نظرات گسترده

هر دو دسته‌ی کارشناسان بورسی برای حرف‌های خود دلایل و تحلیل‌های منطقی ارائه می‌دهند. در این بین، دسته اول می‌گویند هرکس بازار را ریزشی بداند قصد ایجاد جو روانی علیه بورس برای مقاصد شخصی دارد و دسته دوم می‌گویند نباید به مردم دروغ گفت و باید آن‌ها را با ریزش‌های بورس آشنا کرد. حتی کارشناسانی که همیشه اعلام می‌کردند هیچ اعتقادی به تحلیل شاخص کل ندارند هم در این روزها، رو به ارائه نقطه نظراتی حساس برانگیز آوردند. اینکه چه کسی درست می‌گوید یا کدام فرد به دنبال مقاصد شخصی‌ست مسئله‌ای نیست که به راحتی بتوان فهمید.

مسیر شاخص کل

اگر به خوبی به حرف هر دو گروه گوش کنیم، نکته‌ای بسیار جذاب و جالب را می‌توان فهمید. آن‌ها حتی اگر علاقه‌ای به اعتراف واضح نداشته باشند به این نکته که بورس، در مسیر رسیدن به شاخص کل 2 میلیون و 700 هزار درحال حرکت است به نوعی اشاره دارند. رسیدن به این مقدار از شاخص کل در انواع تحلیل‌ها مشاهده می‌شود اما اینکه رفتارهای هیجانی تا چه میزان سرعت حرکت را می‌تواند کم کند نطقه مورد بحث و اختلاف نظر است. گروه اول رفتار هیجانی را یک سرعت‌گیر خیلی ساده می‌دانند و معتقد هستند مردم با دیدن روند مثبت بورس از رفتار هیجانی خود کم می‌کنند اما گروه دوم چنین نظری ندارند و معتقد هستند اتفاقات اخیر فقط یک اصلاح نبوده و باید خیلی با احتیاط بیشتر برای خرید و فروش اقدام کرد.

خرید یا فروش؟

رسیدن به این عدد از شاخص چیزی نیست که بخواهیم تاریخ دقیق و بدون غلطی برایش ارائه داد. در خرید و یا فروش سهم نباید صرفا به حرف‌ها و جدل‌های همیشگی بورس بسنده کرد. باید طبق یک مسیر درست و منطقی و با پشتوانه‌ی تحلیل، دست به اقدام زد تا دچار ضرر نشد. نکته‌ای که همیشه باید در بازار بورس و دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری به آن دقت داشت این است که تحلیل دیگران صرفا یک نوع نگاه است و شما باید طبق تحلیل و نوع نگاه خود دست به معامله بزنید.

جستجو