بورس به بازی بازخواهد گشت؟

پست شده توسط علی هاشم


تاریخ انتشار : 1399/6/13


بورس به بازی بازخواهد گشت؟

بازار بورس در حالی به کار خود در این هفته پایان داد که تمامی روزها را منفی پشت سر گذاشت و این روند ریزشی در چند روز مداوم باعث گمانه‌زنی‌های مختلف برای آینده این بازار در روزهای آتی شده که باید دید تا چه میزانی درست خواهند بود.

دست دولت در بورس؟

اصلاح در بازار بورس یک نیاز دائم و حیاتی‌ست. اگر جلوی اصلاح بازار را زمانی که به آن احتیاج دارد را بگیریم در واقع یک خیانت بزرگ در حق بازار و سرمایه‌گذارن مرتکب شده‌ایم. به همین دلیل است که کارشناسانی ادعای خیانت دولت به بورس را مطرح می‌کنند. ادعایی که بر این باور است دولت برای جلوگیری از ترس در بازار بورس به‌صورت دستوری جلوی اصلاح‌های بازار را گرفته و این نیاز با تلنبار شدن روی هم باعث یک اصلاح خیلی عمیق در بازار بورس شده. اصلاحی که شاید نتوان از الان پایانی برای آن در نظر گرفت و باید صبر کرد.

تشکیل کف قیمتی جدید؟

اما هنوز هستند افرادی که خوش‌بینی سابق نسبت به بورس را از دست ندادند. افرادی که با بررسی حجم معاملات و قیمت‌های پایانی سهم‌های مختلف بر این باور هستند که بازار در حال ساخت یک کف قیمتی جدید در این دوران اصلاح است. در این تحلیل‌ها رفتار سهامداران حقیقی و عادی منطقی و طبق اصول روزهای اصلاح در نظر گرفته شده و حساسیت‌های زیاد فقط بخاطر افزایش تعداد سرمایه‌گذاران در بورس است.

این افراد با یادآور شدن ریزش بازار در سال 97 و 92، این اعتقاد را دارند که نباید خیلی این ریزش را جدی گرفت و به مردم استرسی داد که برای بورس در نهایت گران تمام خواهد شد.

رفتارها منطقی‌ست؟

این حرف که رفتارها منطقی‌ست بسیار حساسیت‌زا و خطرناک است. از طرفی می‌تواند به عده‌ای سیگنال غلط دهد و مجدد بازار را در آینده‌ای نزدیک دچار التهابات تازه‌ای شود. هرچند افزایش چشمگیر کدهای حقیقی در سال 99 و ایجاد حجم بسیار زیادی از معاملات نیز می‌تواند علاوه بر رشد ناگهانی، ایجاد ریزش ناگهانی هم کند و دور از منطق هم نیست اما اینکه در این روزها مردم را به این خوش‌بین کنیم که همه چیز منطقی و طبق برنامه پیش می‌رود شاید خیلی استراتژی درستی نباشد.

بورس به بازی باز خواهد گشت؟

البته شاید استفاده از تین عبارت درست نباشد. چنین عبارتی دو احتمال را در نظر می‌گیرد که یا بورس بازخواهد گشت و یا خیر. بور قطعا برگشت خواهد داشت اما اینکه چنین بازگشتی دقیقا در چه زمانی اتفاق خواهد افتاد محل بحث است. ریزشی که پیش آمده شاید در برابر خیلی از ریزش‌های سال‌های دور و نزدیک خیلی کوچک به نظر برسد اما این بار یک تفاوت محسوس در بازار را شاهد هستیم. تفاوتی که وجود دارد حضور چند میلیون سرمایه‌گذار جدید در طول همین چند ماه است. چند میلیونی که برای سود به این بازار سرازیر شدند و شاید درصد قابل توجهی از آن‌ها اطلاعات خاصی از رفتار‌های بازار بورس نداشته باشند.

بازار بورس برای بازگشت سریع به ریل حرکتی خود به شاخص‌های بالاتر باید اعتماد چندین میلیون را جلب کند در غیر این صورت باید منتظر بماند تا این افراد کامل از بازار خارج شوند و به مرور روند تعادل منطقی خود را در پیش بگیرد. باید منتظر ماند و دید این بازار بعد از چندین ماه جذاب قرار است چه روندی را در پیش بگیرد.‌

جستجو