بورس ؛ فرصت ایده‌آل کسب درآمد چندبرابری از بازارهای مالی

پست شده توسط فرشاد اعظمی


پست شده در 1 شهریور 1399


بورس

بورس، نقل محافل مختلف جامعه امروز ماست. این روزها کمتر کسی هست که درباره بورس سخن نگوید. نظرات موافق و مخالفی درباره این بازار وجود دارد. لذا نمی‌توان قاطعانه فضای عمومی را همراه یا مقابل بازار بورس در نظر گرفت. عمده دلیل مخالفان، آینده مبهم این بازار است. در مقابل موافقان بازار بورس، سودآوری سهامداران را طی فاصله زمانی کمتر از یک سال پیش می‌کشند. قطعا شناخت و آموزش بورس می‌تواند به بسیاری از این سوالات و دغدغه‌ها پاسخ درست بدهد.

بازار بورس از زمانی دوباره بر سر زبان‌ها افتاد که، نرخ تورم عملا امکان سرمایه‌گذاری را در برخی بازارها را برای شهروندان غیرممکن کرد. دلیل دوم نیز سقوط معنادار سود بانک‌ها و البته اتفاقات تلخ و ناگوار موسسات غیرمعتبر مالی بود. بانک‌ها سود ماهانه خودشان را از نرخ‌های 21 و حتی بالاتر به 10 درصد رساندند. این نرخ با توجه به شیب سرسام‌آور تورم و البته رکود اقتصادی، رقم ناامیدکننده‌ای بود. تورم جدا بعد از مدتی سرمایه‌گذاران را با مشکل سقوط ارزش دارایی مواجه می‌کرد.

نقش دولت در رونق بورس


بنابراین سرمایه‌گذاران برای ادامه فعالیت اقتصادی خود، وارد بازار بورس شدند. حمایت دولت از بازار بورس هم در این میان مزید بر علت شد تا موج استقبال از این بازار شدت بیشتری بگیرد. البته حمایت دولت از بورس یک اتفاق دوسویه بود. چراکه دولت، مدت‌هاست بر اصل خصوصی‌سازی اصرار دارد. لذا عرضه سهام شرکت‌ها و کارخانجات عظیم دولتی به بازار بورس، راهکاری بود که پیش از این هم بارها و بارها از سوی کارشناسان اقتصادی توصیه می‌شد. دلیل دیگری که برای حمایت دولت از بورس مورد توجه قرار می‌گیرد، بحث مهار نقدینگی و خروج اقتصاد کشور از رکود است.
لذا این تصور که دولت صرفا یک بازاری مثل بورس را جایگزین سایر بازارهای مالی کرده است، یک فرضیه سطحی و غیرتخصصی است. مضاف بر اینکه، دولت در شرایط کنونی چنین امکانی را ندارد یا دست کم، شرایط مناسبی برای تداوم این روند ندارد.
اما فارغ از تمام دلایلی که تاکنون برای چرایی رونق دوباره این بازار مطرح است، ما با یک سوال بزرگ رو به رو هستیم؛ اینکه چطوری می‌توانیم در این بازار سودآوری داشته باشیم و سرمایه خودمان را از تمام تهدیدات مثل تورم در امان نگه داریم؟

آموزش، اولین گام برای ورود به بورس


قطعا اولین راهکار و توصیه ما به شما، بحث آموزش بورس و آگاهی نسبت به آن است. شما باید به آموزش بورس تن بدهید. شما باید نوسان‌گیری و نحوه درست خرید و فروش را یاد بگیرید. یکی از تصورات اشتباه، این است که برخی فکر می‌کنند بازار بورس مثل یک قمار است. اینکه یا برنده‌ای یا بازنده! این بدترین اشتباه در بورس است.
آموزش بورس به شما یاد می‌دهد که الزامات حداقلی شما در این بازار چیست. لذا اگر آشنایی خوبی از بورس ندارید، حتما با افراد موفق مشورت کنید. کتاب‌ها و جزوات آموزشی منابع خوبی برای یادگیری مباحث تئوریک هستند ولی کافی نیست. تجربیات سهامداران، می‌تواند کمک حال شما در باب بازار بورس باشد.
شما بعد از طی کردن مرحله شناخت و آگاهی نسبت به بازار بورس، حالا نیازمند درک مفاهیم و وضعیت بازار هستید. اگر شما توانایی تحلیل و تفسیر بازار بورس را دارید، قطعا راه همواری در کسب سودآوری دارید ولی، اگر چنین امکانی برای شما فراهم نیست، راه حل چیست؟
نگران نباشید، امروز بسیاری از کارگزاری‌ها و موسسات، تیم‌های سبدگرانی و مشاور دارند که با تکیه بر تحلیل تکنیکال و فاندامنتال شما را در خرید و فروش به‌هنگام سهام در بورس راهنمایی می‌کنند. البته توصیه ما به شما این است که سعی کنید خودتان تحلیل را یاد بگیرید. چراکه شما برای مشاوره مجبور پرداخت هزینه‌ای هستید.

برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری در بازه‌های مختلف زمانی


گام نهایی، تصمیم‌گیری برای آینده سرمایه‌گذاری شماست. شما باید برای خودتان تصمیم بگیرید که تا چه زمانی در بورس بمانید. اگر هدف شما بلندمدت است، برنامه شما متفاوت خواهد بود. چراکه، در این شرایط، باید به صورت پلکانی سرمایه خودتان را در بورس افزایش بدهید. البته توامان با حضور مستمر در بورس، روی سودآوری در بازارهای دیگر حساب باز کنید.
تمام این اتفاقات می‌طلبد که شما یک شناخت کافی و درستی از بازار بورس و سرمایه داشته باشید. قطعا هرچه دانش بیشتری داشته باشید، امکان اشتباه شما کمتر است. پس پر بیراه نیست که بگوییم؛ آموزش، یک سرمایه‌گذاری مهم و موثر برای شما در هر بازاری به ویژه بازار بورس است.
آکادمی ایجنت کاوه با ارایه بسته‌های آموزشی سرمایه‌گذاری در بورس، تجربیات موفق این بازار را در اختیار شما قرار می‌دهد. فراموش نکنید که برای موفقیت هیچ‌زمانی دیر نیست. شما می‌توانید از امروز با یادگیری دست بورس، شانس بزرگی برای سودآوری در این بازار داشته باشید.