تاثیر انقلاب چهارم صنعتی در فضا کسب‌وکار

پست شده توسط علی هاشم


تاریخ انتشار : 1399/6/10


تاثیر انقلاب چهارم صنعتی در فضا کسب‌وکار

از ابتدا انقلاب صنعتی تا کنون اتفاقات بسیاری افتاده که بازار کار، سیاست دولت‌ها و سبک زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده. درحال حاضر با پیشرفت تکنولوژی و سرعت تغییرات در حوزه فناوری، فضا کسب‌وکار و تولید دچار دگرگونی شده که این تغییرات تا سال 2030 امکان از بین بردن تعداد چشم‌گیری از شغل‌های سنتی را دارد.

انقلاب تکتولوژی

امروزه کمتر کسی‌ست که با تکنولوژی سر و کار نداشته باشد. این پیشرفت‌‌ها فقط به خرید آنلاین و درخوسات خودرو خلاصه نمی‌شود. نفوذ هوش مصنوعی که روز به روز قدرت بیشتری از قبل پیدا می‌کند به سطحی رسیده که بسیاری بر این باورند زمان زیادی نخواهد گذشت تا قدرت‌های بزرگ دنیا مثل آمریکا از هوش مصنوعی به عنوان تصمیم‌گیرنده اصلی در مباحث کلان سیاسی و اقتصادی استفاده کنند. جدای از آن استفاده از هوش مصنوعی و تکنولوژی در تولید و تغییر در سیستم کارخانه‌ها باعث از بین رفتن بسیاری مشاغل شده و این مسیر هم قطعا ادامه دارد.

کسب و کار آنلاین

در این انقلاب بسیاری باید به فکر آنلاین کردن فضا کاری خود باشند. اتفاقی شاید باید در ایران زودتر شاهدش میبودیم اما باز هم میتوان روند حضور مشاغل مختلف در فضا آنلاین را مثبت دید. اما در این بین هنوز هستند کسانی که خیلی آشنایی با فضا دیجیتالی ندارند یا خیلی جدی به این فضا نگاه نکردند. فرصتی که با کمی دقت به فروشگاه‌های اینستاگرامی می‌توان به این نکته پی برد که بسیاری افراد بدون داشتن کسب‌وکار در فضا سنتی و استفاده از شبکه‌های اجتماعی توانستند به سرعت جایگاه خوبی در بازار دست و پا کنند.

از کجا شروع کنیم؟

اشتباهی که بسیاری می‌کنند این است که فکر می‌کنند با ساختن یک صفحه اینستاگرامی و گذاشتن تعداد زیادی عکس محصول بعد از مدتی می‌توانند به یک فروشگاه قابل اعتماد تبدیل شوند. این افراد حتی ساختن یک وبسایت را بی‌فایده می‌دانند و به فکر داشتن یک فروشگاه اینترنتی نیستند. آن هم در حالی که فروش‌‌های مهم از طریق گوگل صورت می‌گیرد.

برای داشتن یک کسب‌وکار آنلاین باید با مفاهیم حوزه بازاریابی شبکه‌های اجتماعی آشنا بود و با یک استراتژی درست در این شبکه‌ها حضور پیدا کرد.همزمان با تولید محتوا مناسب با فضای شبکه اجتماعی مورد نظر باید به این فکر کنید که تا چند سال آینده تمام تمرکز شما باید معطوف به فضا دیجیتال باشد و اگر دیر دست به کار شوید ممکن است هم فضا آنلاین را به رقبا ببازید و هم جایگاه سابق را در فضا سنتی از دست بدهید. تدوین یک برنامه در کنار آموزش صحیح و اجرا کردن درست برنامه‌ها بدون شک شما را در بین افرادی قرار می‌دهد که چند سال آینده و با نفوذ بیشتر تکنولوژی در زندگی مردم در موقعیت بسیار بهتری از جایگاه امروز قرار می‌دهد.

جستجو