اندیکاتور چیست و چه کمکی به ما می‌کند؟

پست شده توسط علی هاشم


تاریخ انتشار : 1399/6/17


اندیکاتور چیست و چه کمکی به ما می‌کند؟

اندیکاتورها با انجام معادلاتی با توجه به قیمت و حجم فروش و میزان خریدار و فروشنده سعی می‌کنند راهنمایی‌هایی برای آینده یک سهم ارائه دهند ولی هر کدام از اندیکاتورها طبق یک اصول خاص و استراتژی مشخص عمل می‌کنند و ممکن است حرف یکسانی نزنند.

هر معامله‌گری طبق استراتژی و نگاهی که به بازار دارد سعی می‌کند از یک اندیکاتور استفاده کند. ممکن است نگاه یک نفر به میانگین قیمت باشد ولی فرد دیگری اعتقادی به میانگین نداشته باشد و به حجم خرید نگاه کند برای همین افراد ممکن است از یک یا چند اندیکاتور مختلف برای انجام معاملات خود استفاده کنند. البته بعضی هم اعتقادی به اندیکاتور ندارند و ترجیح می‌دهند از تحلیل خود به تنهایی استفاده کنند. همانطور که گفتیم هر اندیکانتور بر اساس سیستم خاصی فعالیت می‌کند و باید ببینید این اندیکاتور تا چه میزان به نوع نگاه شما نزدیک است. افراد می‌توانند با مطالعه بسیار زیاد و بررسی رفتار اندیکاتورها حتی سیگنال‌های مختص به خود را از اندیکاتور دریافت کنند و استراتژی منحصر به فردی برای آن پیاده کنند. برای مثال اندیکاتور ایچیموکو به‌دلیل ارائه چندین و چند اطلاعات مختلف برای معامله‌گران این امکان را فراهم می‌کند که طبق اصول و استراتژی خود از آن استفاده کنند. ممکن است استفاده از ایچیموکو برای فرد دیگری متفاوت باشد.

اندیکاتورهایی مثل MACD، RSI، ایچیموکو، میانگین متحرک، استوکاستیک، باند بولینگر از معروف‌ترین اندیکاتورهای مورد استفاده هستند. هرچند تعداد اندیکاتورها بسیار بسیار زیاد است. از طریق اندیکاتور فشارهای خرید و فروش، حجم معملات، فشار بر روی سهم، روند و خیلی مسائل دیگر قابل محاسبه و استفاده است. البته این به معنی این نیست که اندیکاتورها نقش خدایی دارند و همیشه درست می‌گویند. اگر این‌طور بود که همه با استفاده از اندیکتور همیشه در بازار بورس در حال سود بودند. اندیکاتور فقط ابزاری‌ست که در کنار ما می‌تواند کمک کند تا مسائل مختلفی را در در نظر بگیریم.

استفاده از اندیکاتوری بدون مطالعه و یا نگاه تعصبی به استفاده از آن تحت هر شرایطی نمی‌تواند ضامن موفقیت کسی باشد و باید سعی کرد در استفاده از آن‌ها منطقی رفتار کرد. سعی کنید از اندیکاتورهایی استفاده کنید که قابلیت پیاده کردن استراتژی معاملاتی خود را در آن دارید. گاهی این اندیکاتورها ممکن است تاخیری باشند یعنی از بازار عقب‌تر باشند ولی به شما دیدی خواهند داد که خیلی در آینده به شما کمک می‌کند. یادگیری و استفاده از اندیکاتورها را حتما در برنامه‌های خود قرار دهید تا بتوانید معامله‌ای مطمئن‌تر داشته باشید.

جستجو