از کجا کد بورسی بگیرم و کدام کارگزاری را انتخاب کنم؟

پست شده توسط علی هاشم


تاریخ انتشار : 1399/7/2


از کجا کد بورسی بگیرم و کدام کارگزاری را انتخاب کنم؟

کد بورسی چیزیست که شاید هنوز دریافت نکردیم چون ممکن است هنوز برای حضور بازار بورس متقاعد نشدیم و شاید تا به امروز سرمایه خود را به یکی از دوستان مورد اعتماد دادیم تا برای ما سرمایه‌گذاری کند، اما این اتفاق تا کی قرار است ادامه پیدا کند و خودمان دست به کار نشویم؟ هیچ‌وقت هیچ‌چیز بهتر از حضور خودمان در فرآیند سرمایه‌گذاری نیست. حتی اگر بخواهیم کسی دیگر بجای ما در بورس فعالیت کند بهترین کار داشتن یک کد بورسی‌ست تا با پرتفوی شخصی این کار را انجام دهد.

کد بورسی چیست؟

کد بورسی یک مجوز برای فعالیت بورسی ما محسوب می‌شود که برای حضور در بازار بورس باید آن را داشته باشیم. همانطور که یک شهروند نیاز به کد ملی دارد باید برای شهروند شدن در کشور بورس نیز یک کد ملی بورسی داشته باشیم که همان کد بورسی است. این کد متشکل از 3 حرف و 5 عدد است و همیشه برای شما یکسان است.

استفاده از واژه کشور و شهروند به این دلیل است که دریافت کد بورسی همانند اخذ شهروندی یک کشور دیگر، قوانینی دارد که باید اجرا شود. البته نه به آن سختی و نه به آن پیچیدگی. یک فرآیند اداری که چند ساعتی ممکن است وقت ما را بگیرد.

انتخاب کارگزاری

برای دریافت کد بورسی ابتدا باید یک کارگزاری را انتخاب کنیم و در آن‌ها افتتاح حساب کنیم. کارگزاری‌ها به عنوان واسطه عمل می‌کنند و بدون داشتن چنین واسطه‌ای ما امکان فعالیت در بورس را نداریم.

درحال حاضر کارگزاری‌های فراوانی مجوز فعالیت دارند که می‌توان یکی از آن‌ها را انتخاب کرد اما باید در انتخاب آن بسیار دقت کنیم چرا که داشتن یک کارگزاری خوب بسیار برای انجام معامله مهم و حیاتی‌ست.

کارگزاری‌های دارای مجوز توسط سازمان بورس و اوراق بهادار درجه بندی شدند اما چیزی که مورد توجه است، لیست بلند بالای کارگزاری‌های درجه الف است برای دریافت کد بورسی. درحالی که با کمی تحقیق و بررسی می‌توان فهمید بسیاری از همین کارگزاری‌های درجه الف به هیچ وجه توسط افرادی که آن‌ها را انتخاب کردند مناسب فعالیت شناخته نمی‌شود و شاید بهتر باشد برای کد بورسی سمت آن‌ها نرویم.

پس شاید بتوان فهمید که ملاک اصلی سازمان بورس برای انتخاب کارگزاری درجه الف با ملاک ما برای انتخاب یک کارگزاری ممکن است متفاوت باشد.

به همین منظور شاید بتوان دو کارگزاری را نام برد که هم از نظر سازمان بورس و اوراق بهادار کارگزاری مناسبی هستند و هم برآیند نظر سرمایه‌گذارانی که آن‌ها را انتخاب کردند مثبت است. کارگزاری مفید و کارگزاری آگاه. البته این‌که کدام کارگزاری مناسب‌تر است باز هم به انتخاب خود ما بستگی دارد و ممکن است یک کارگزاری دیگر از نظر ما مناسب‌تر باشد. شاید بهتر است به این موضوع بپردازیم که کارگزاری خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشید.

کارگزاری خوب

برای اینکه بدانیم برای دریافت کد بورسی چه کارگزاری‌ای خوب است باید چند مورد را بررسی کنیم. در گذشته یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های انتخاب کارگزاری، ارائه خدمات آنلاین و آفلاین بود. یعنی شما بدون مراجعه حضوری و از طریق اینترنت می‌توانستید معامله کنید (آنلاین) و در ساعات یا روزهایی که بازار در حالت بسته به سر می‌برد می‌توانستید معامله خود را ثبت کنید تا بعد از بازگشایی بصورت اتوماتیک خرید یا فروش انجام شود (آفلاین).

اما چنین ویژگی‌ای در حال حاضر تقریبا برای تمامی کارگزاری‌ها وجود دارد و نمی‌توان آن را یک مزیت دانست. پس باید به بررسی واردی دیگر بپردازیم.

پشتیبانی قوی و دستری آسان

داشتن یک کارگزاری که به ما این امکان را بدهد تا در صورت بروز مشکلی خیلی سریع و راحت آن‌را با کارگزاری در میان بگذاریم خیلی مهم است. بورس امروز آنلاین شده و ثانیه‌ها نیز اهمیت دارند. اکثریت کارگزاری‌ها امکان پشتیبانی و دسترسی را برای مشترکین خود فراهم کردند اما برای انتخاب باید بررسی شود که کدام کارگزاری‌ها با سرعت و حساسیت بیشتری به مشکل ما می‌پردازند. برای چنین بررسی‌ای ما با هشت کارگزاری درجه الف ارتباط برقرار کردیم تا ببینیم کدام یک از آن‌ها به‌موقع و کامل سعی در حل مشکل ما دارند. در این بین کارگزاری مفید، آگاه و مبین سرمایه از دیگر کارگزاری‌ها بهتر عمل کردند.

سبدگردانی

داشتن مجوز فعایت برای سبدگردانی خیلی مهم است. یک کارگزاری حتما باید چنین ویژگی‌ای داشته باشد تا در صورتی که ما تصمیم گرفتیم سبدگردانی را به شرکتی بسپاریم کارگزاری یکی از گزینه‌های ما باشد. علاوه بر مجوز، اینکه سابقه کدام کارگزاری در سبدگردانی بهتر است نیز مهم است. معمولا کارگزاری‌هایی که سرمایه بیشتری در اختیار آن‌ها است در این مورد با کیفیت و حستسیت بالاتری سبدگردانی می‌کنند. البته که این مورد همه چیز نیست اما بسیار اهمیت دارد. دو کارگزاری‌ای که می‌توان در این مورد به آن‌ها نمره قبولی داد باز هم کارگزاری آگاه و مفید هستند.

تحلیل و مشاوره

داشتن یک تیم تحلیلی قوی و مشاوره دادن به مشترکین یکی از ویژگی‌هایی سات که کارگزار باید به آن توجه کند. تیم مشاوره متشکل از چندین و چند تحلیل‌گر قوی چه در زمینه‌ی بازار و چه از نظر روانشناسی‌ست تا وقتی ما نیاز به مشاوره داشتیم در کنار ما باشند.

فضا کار راحت

فضا کاری راحت و انجام معامله با سرعت زیاد از هرچیزی مهم‌تر است. شاید ویژگی‌های بالا و حتی بیشتر از آن‌را بتوان در خیلی از کارگزاری‌ها پیدا کرد اما وقتی پای معامله وسط باشد می‌بینیم قدرتی که باید را ندارند. اتفاقا یکی از کارگزاری‌هایی که در درجه‌بندی الف قرار دارد و از وضعیت مناسبی هم برخوردار است دقیقا همچین مشکل بزرگی را دارد. این کارگزاری به دلیل نداشتن فضا کاری مناسب و مشکلات بی‌شمار در معامله، بسیار مورد نقد مشتریان خود قرار می‌گیرد. کارگزاری مفید از نظر فضا کار و سرعت معامله را می‌توان بهترین دانست.

دریافت کد بورسی

پس از انتخاب کارگزاری باید به سایت رسمی آن‌ها مراجعه کنیم. معمولا تمامی کارگزاری‌ها راهنمایی‌های مناسب را برای ثبت نام انجام می‌دهند. با ارسال اطلاعات مورد نیاز برای کارگزاری و تکمیل مراحل ثبت نام سپس باید به سامانه سجام به آدرس sejam.ir مراجعه کنیم و در آن سایت هم مراحل ثبت نام را کامل پشت سر بگذاریم تا این سامانه کد مخصوص خود را برای ما ارسال کند. اشتباه نکنید این کد، کد بورسی نیست.

بعد از دریافت کد سجام با در دست داشتن مدارک هویتی و کدد سجام باید به یکی از دفاتر پیشخوان دولتی رفت تا احراز هویت توسط این دفاتر انجام شود. البته امکان احراز هویت غیرحضوری و از طریق اینترنت هم فراهم هست. برای انجام احراز هویت غیر حضوری باید از طریق برنامه‌ی isignal، اقدام کرد.

پس از پشت سر گذاشتن مراحل فوق و تایید اطلاعات هویتی باید چند روز کاری صبر کنیم تا اطلاعات ما برای کارگزاری‌ای که انتخاب کرده‌ایم نیز ارسال شود و در صورت نداشتن هیچ مشکلی، کد بورسی را دریافت کنیم.

کد بورسی از طریق پیامک به شماره‌ای که اعلام کردیم ارسال می‌شود. البته نباید برای دریافت آن عجله داشت اما اگر بعد از گذشت 5 روز کاری ارسال نشد بهتر است با مراجعه مجدد به همان دفتر پیشخوان این موضوع را پیگیری کنیم.

حالا دیگر ما کد بورسی داریم و می‌توانیم همرا با کد معاملاتی‌ای که کارگزاری برای ما ارسال می‌کند وارد فضای معامله‌ای که کارگزاری در اختیار ما قرار داده شویم. اما داشتن یک کد بورسی به تنهایی کافی نیست که ما تصمیم به خرید و فروش بگیریم یا بخواهیم سرمایه‌ای را به نمادی اختصاص دهیم. این مسیر هنوز نیازمند مطالعه بیشتر و دقت است تا به‌درستی ما را به مقصد برساند.

برای خرید کامل‌ترین دوره‌ی آموزشی پولسازترین بازارهای ایران اینجا کلیک کنید.

جستجو