رشد بورس، دستوری عملیاتی نمی‌شود

پست شده توسط فرشاد اعظمی


تاریخ انتشار : 1399/6/13


رشد بورس، دستوری عملیاتی نمی‌شود


آینده بازار بورس همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. به ویژه آنکه طی یک ماه گذشته شاهد ریزش سهام بودیم و همین باعث نگرانی سهام‌داران شده بود.

آن هم در شرایطی که دولت وقت به وضوح تلاش برای حمایت از این بازار دارد. عرضه سهم‌های اولیه شرکت‌های دولتی نیز نمود همین ادعاست؛ حمایتی که دست کم در یک ماه گذشته سرانجام خوبی نداشته است.

روند اصلاح ادامه دارد؟

بهزاد صمدی کارشناس بازار بورس روند کنونی بازار بورس را حداقل تا مهرماه آینده ادامه‌دار می‌داند. او با اشاره به دوره یک ماهه اصلاح قیمت‌ها در بورس، وضعیت فعلی شاخص بورس را خوب نمی‌داند.

به گفته او، حمایت موقت دستوری مبنی بر جمع کردن صف فروش ها اتفاق می افتد. اما حمایت دستوری در بازار نزولی محکوم به شکست است.

در این شرایط سازمان بورس باید برنامه هایی که برای بازار می گیرد را بدون سر و صدا اجرا کند. بازار بورس باید از کل بازار حمایت کند نه فقط چند سهم. البته فعلا بازار در پروسه اصلاح است.

بنابراین بدیهی است که علائمی مبنی بر بهبود اوضاع شاخص کل مشاهده نشود. صمدی زمان متعادل شدن بازار بورس را فصل پاییز امسال می‌داند.

چراکه در این دوره زمان فروش های تابستان تمام شده و اواخر مهرماه سود های محقق شده تابستان را شاهد هستیم.

چالش‌های بازار بورس

صف‌های طویل خرید و فروش سهام یکی دیگر از چالش‌های امروز بازار بورس است. صمدی درباره این موضوع اعتقاد دارد که بازار برای نجات باید از پروسه صف‌های متعدد و زیاد فاصله بگیرد.

به گفته او، بازار باید به طرف سهام سودآور برود. روندی که هرچه به پایان سال نزدیکتر می‌شود، به روند سودسازی خود ادامه می‌دهد.
شاخص بازار در شرایط کنونی حدود یک میلیون و 607 هزار واحد است؛

میزان شاخصی که اگر تنزل دوباره داشته باشد، اصلاح دوباره‌ای در راه خواهد بود. صمدی در این وضعیت توصیه می‌کند تا زمانی که محدوده یک میلیون و ۸۴۴ تا ۵۳۰ شکسته نشده بازار با ریسک مواجه است.

وضعیت سهامداران جدید بورسی یکی دیگر از چالش‌های بازار بورس است. عمدتا سهامداران جدید کماکان در وضعیت ضرر هستند. آنان باید برای موفقیت در بورس، مدیریت سرمایه انجام بدهند.

راهکار سودآوری برای تازه‌واردهای بورسی

طی 5 ماه گذشته سهم‌هایی صرفا به دلیل ورود نقدینگی، رشد خوبی داشتند ولی حالا سهامداران باید به دنبال سهام ارزنده باشند.
واقعیت این است که بازار با حمایت دستوری به تعادل نمی رسد.

همچنانکه فعلا هیچ علائیم تکنیکالی خوبی مبنی بر بازگشت پرقدرت برای جذب نقدینگی در بازار سرمایه وجود ندارد. امروز بحث روانشناسی بازار بسیار مهم است.

به ویژه آنکه الان عوامل جانبی برای تقویت بورس مانند رشد قیمت ارز نیز فراهم است. امروز فرصت خوبی است که سازمان بورس اجازه بدهد تا بازار راه خودش را پیدا کند.

جستجو